| Doctorfishadi a întrebat:

Am luat un catel si tata zice ca este ciobanesc caucazian, dar nu sunt sigur.Cum imi pot da seama ce rasa este?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Poate sa semene, dar in lipsa unui pedigree nu poti fi sigur 100% ca e pur. Whatever, atata timp cat isi face treaba nu mai conteaza.

18 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Asta e standard-ul rasei
http://www.ciobanesccaucazian.ro/Standard-Ciobanesc-Caucazian.html
dupa el incerci sa-ti arbitrezi singur cainele.

| Doctorfishadi explică (pentru RedNose):

Multumesc,dar fiind pui nu prea stiu ce sa zic.

| RedNose a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Hai sa o luam usor ca sa intelegi ceva din ce ti-a raspuns kriss96 (a aberat si putin, dar sa zicem).
Din start exista un defect care iti dovedeste ca nu e pur, un ciobanesc caucazian niciodata nu va avea culoarea neagra.

Un caine 100% de rasa poti sa spui doar in momentul in care provine din parintii cu pedigree(singurul act ce dovedeste ca ai caine de rasa) sau are chiar puiul pedigree(cel mai bine e asa), restul cainilor sunt doar metisi sau daca seana de exemplu a ciobanesc mioritic zicem metis de ciobanesc mioritic.
Un caine cu pedigree gasesti si la 150-200e,dar depinde de rasa.
Eu zic sa-l iubesti indiferent daca e de rasa sau nu, ofera tot aceleasi lucruri pe care le ofera si un caine de rasa. Sa-ti traiasca si pana la terminarea schemei de vaccinare + 7-10 zile tine-l in casa si departe de incaltamintea cu care vi de afara, altfel risti sa se imbolnaveasca.

| Doctorfishadi explică (pentru RedNose):

Multumesc,asta cu tinut in casa cat este vaccinat chiar nu am stiut-o.Si am mai invatat ceva ca ciobanestii nu au culoarea neagra,asta chiar nu am stiut,chiar este adevarat? Nu imi pasa daca este rasa pura,nepura ca nu il duc la miss:-):-):-). Vreau doar sa creasca mare. Tatal sau are acte, este ciobanesc, are culoarea alba, mama este mult mai mare, nu are acte si are culoare neagra.Atata timp cat va deveni un monstrulet, nu ma deranjaza ca nu este ciobanesc suta la suta.

| Doctorfishadi explică (pentru RedNose):

Sa iti zic o poanta, kriss96 m-a ignorat.De parca a vazut el ce caine am.La ce atitudine agresiva a luat, chiar o sa il reclam TPU, nu asa se explica cuiva.Nici nu a vrut sa ii dau o poza cu catelul, s-a dat atot stiutor insa faza cu culoarea neagra a blanii nici nu o stia.Ce sa faci mai vine si un superior nestiutor si mai clmenteaza si el aiurea.

| RedNose a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Ma refer la culoarea neagra strict la ciobanescul caucazian, ca asa exista ciobanescul mioritic care poate fi baltat cu negru si alb sau cu negru si gri. Ciobanestii astia folositi pe la noi la stane si asa, rasa pura nu pot fi negru complet, dar de ex Ciobanescul Belgian Groenendael poate fi si complet negru.

| RedNose a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Acte nu inseamna doar carnet de sanatate,ci in primul rand, pedigree-ul, daca el nu exista cainele e metis, doar exceptie face puiul rezultat sin parinti cu pedigree, dar daca vrei sa cumperi vreodata sa ceri pedigree-ul la parintii sa-l vezi cu ochii tai. Cam asa arata http://www.golden-swan.ro/wp-content/uploads/2013/05/IMG_0001-Copy.jpg

| Doctorfishadi explică (pentru RedNose):

Iti multumesc mult.Intre timp am gasit pe net o poza.Asa arata suta la suta cainele meu, numai ca mult mai mic.Sunt sigur acum ca este ciobanesc, dar nu caucazian ci uite asa:https://www.google.ro/......ps?/search

| Doctorfishadi explică (pentru RedNose):

Cibanesc romanesc corb.

| RedNose a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Poate sa semene, dar in lipsa unui pedigree nu poti fi sigur 100% ca e pur. Whatever, atata timp cat isi face treaba nu mai conteaza.

| Kriss96 a răspuns:

Nu e de nicio rasa. E un metis. Singurul loc de unde iei un catel de rasa este canisa. Adica locul ala unde animalele se cresc si vand legal si in conditiile omenesti, iar un pui costa pe la 600 de euro minim. Deci nu ai cum sa stii ce rasa este, pentru ca nu e o rasa. Sunt mai multe rase. In orice caz, pune o poza. Fiecare rasa are niste caracteristici. Doar nu vrei sa ti le insiram pe toate.

| Doctorfishadi explică (pentru Kriss96):

Nu fii asa de sigur, tatalui meu i l-a adus cineva de la stana, deci...Treaba este ca cel care l-a adus sustine clar ca este ciobanesc.Eu nu am vazut parintii, acestia fiind la stana, si de aceea nu prea stiu.L-am deparazitat, i-am luat zgarda contra puricilor, si il am de 2 saptamani si si-a dublat dimensiunile.Are aproape doua luni si este mult mai mare decat un pechinez martur complet.Ca si aspect pentru cunoscatorii de aici pot spune cam asa:are un corp robusr,un gat bine definit si puternic,labe mari, blana de culoare neagra mare, un gat lat, o coada de lungime medie, la 2 luni are cam 5kg, urechile arata la fel ca la un ciobanesc mioritic autentic, matur. Daca le ai cu cateii si tii neaparat sa ma ajuti iti pot da poze pe mail, lasa si tu adresa.

| Kriss96 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Imi pare rau dragule,dar stana nu e canisa. La stana nu o sa se creasca niciodata caini de rasa pura. Crezi ca dau ei sute de euro pe un caine care sa le pazeasca turma? Pana la urma ideea e sa arate a ciobanesc. Nu sa mearga la show-uri cu el. Iar cainele tau doar arata a ciobanesc. Dar nu e rasa pura. Caracteristicle rasei pure nu tin numai de culoare si greutate. Cand mergi cu un caine la asociatie sa-ti dea pedigree (singurul act doveditor al puritatii) ii masoara si coada! Asta nu poate face oricine. De asta exista specialisti. De asta atunci cand ai canisa trebuie sa te inregistrezi la asociatie, iar puii sunt atent selectionati.
Cainele tau e un metis de ciobanesc. Atata timp cat nu ai pedigree, iar persoana de la care l-ai luat nu a dat cateva sute bune de euro pe el, cainele tau nu e rasa pura. Asta nu inseamna ca e bichon. Doamne fereste! Trebuie doar sa semene cu un ciobanesc. Altfel orice prost si-ar da seama, iar cei ce vand metisi nu ar mai avea din ce trai.
Dar pana la urma ce te intereseaza pe tine ce e?
E un caine care te iubeste si cu care probabil nu intentionezi sa mergi la concursuri. Deci bucura-te de el si gata.

| Doctorfishadi explică (pentru Kriss96):

Domnule atotcunoaste in materie de caini, i-a zi si mie care este diferenta dintre metis si caucazian.Mentionez ca mama puiului are 40-45 kg(iar asa zice ala de l-a adus).Nu am dat pe el nimic, ciobanul este un prieten al unui prieten al tatalui meu daca ma intelegi.Eram doar curios.Un metis poate ajunge la 40kg? Daca da in cat timp,nu vreau sa merg cu el la concursuri, dar vreau un caine mare, un caine agresiv de paza. Unul care atunci cand il privesti in ochi, tu ca strain sa vezi doar faptul ca crea sa te haleasca, un caine care sa stie sa isi ascunda teama si slabiciunea.Nu un pitic care sare pe straini sa se joace.

| Doctorfishadi explică (pentru Kriss96):

Am cautat pe un site metisi ciobanesc am scris, mi-a aparut niste caini negri, seamana cu al meu in proportie de 50 la suta, al meu pare sa aiba o constructie mult mai puternica, un guler foarte mare(asemenea unui leu), o blana mult, mult mai calitativa.De ce nu lasi tu un email, iti dau o poza doua cu el, ca vad ca te pricepi cat de cat.Nu este mai simplu asa?

| Kriss96 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Bineinteles ca poate sa semene cu rasa pura in proportie de 90%! Astfel incat nici nu ti-ai da seama. Ia du-te tu la asociatia chinologica si spune-le sa-ti arbitreze cainele sa-ti dea pedigree. Fara pedigree nu e de rasa pura! Du-te si convinge-te. O sa te dea in suturi afara. Crezi ca e prima data cand dau de din astia ca tine?
Erai doar curios. Asta nu e mare chestie. Ti-am confirmat ca e metis de ciobanesc. Poate sa semene atat de mult incat nici nu iti vei da seama.
Ce vrei mai mult? Sa-ti spun ca e rasa pura? NU este! Si cu asta am terminat. Daca vrei sa intelegi, ok. Daca nu, cearta-te cu cel care ti-a dat cainele. Nu cu mine. Iar ce ai vazut tu pe net poate sa fie metis de alt ciobanesc. Ca nu exista doar ciobanesc caucazian. Iar al tau poate sa fie un metis mai reusit. Dar trebuie sa intelegi ca nu e de rasa pura.
Nu inteleg ce vrei de la mine. Nu ti-am jignit cainele, nu am zis ca e mic.
DA, un metis poate ajunge la 40 de kg. Tu sti ce e aia metis macar?
Iti spun sigur ca nu stii. Un metis e o combinatie intre mai multe rase foarte asemanatoare cu rasa care se vrea a fi prezentata. Cainele tau poate avea si 5 rase in el. Tu crezi ca toti bichonii de pe strada sunt de rasa pura nu? Te inseli. Dar seamana fantastic de mult. Pentru ca altfel NU S-AR VINDE.

| RedNose a răspuns (pentru Kriss96):

1.Prima aberatie de care vreau sa ma iau este treaba cu pedigree-ul ca ar fi pentru expozitii, vorba tuturor "nu vreau caine cu pedigree ca nu merg cu el in expozitii", cu toate ca te lauzi ca ai caini cu pedigree, stii foarte multe, nu stiu cum poti sa spui lucrul asta.
Pedigree-ul este foarte important:
-ai un caine 100% pur
-ai un caine sanatos, abia apoi vine treaba cu expozitiile.
2.Cum ti-am mai spus la o alta conversatie in contradictoriu, gasesti cainii cu pedigree si de calitate pet si la 200e.
3.Un metis nu trebuie neaparat sa fie rezultatul din combinatii de rase asemanatoare(rott-doberman, ciobanesc german-rott, etc.). Un metis poate fi si rezultatul dintre un ciobanesc german si un amstaff (am vazut corcituri din astea) sau produsii rezultati din maidanezi.
4. Pentru a scoate pedigree unor pui trebuie sa fie declarat cuibul in maxim 90zile de la nastere si logic parintii sa aiba pedigree. Pentru scoatere de pedigree B(cativa din stramosii pe 3 generatii care se cunosc) sau C(nu se cunoaste nici un stramos) la unele rase COR este inchisa si nu se elibereaza. Dar, pentru a obtine un pedigree B (in afara de semnatura proprietarului femelei, cea mai importanta) trebuie sa mergi in expozitii sa fie arbitrat cainele si trebuie sa iei 2x excelent sau 2x fb nu mai stiu exact, nu ti-l arbitreaza aia la asociatie, la aia doar depui actele si atat.
Oricum, la foarte putine rase mai este deschisa COR pentru pedigree B sau C, pedigree ce nici nu stiu daca la vreo rasa se poate scoate in Romania
5. Intr-un cuib nu toti puii au potential de show, dar la toti li se face pedigree.
(sora catelusei mele are un defect cu care nu poate merge in expozitii absolut deloc, dar crescatorul ia scos ped si respectivului pui)
Nu puii sunt atent selectionati si li se face ped doar celor care merita ci inainte de monta se face selectia femela cu ce mascul s-ar potrivi si asa mai departe.
6. Nu trebuie sa-ti iei caine de 200-300e doar ca sa mergi cu el in expo, poti sa iei un caine 100% pur pentru a avea caracterul, instinctul specific rasei(paza, vanatoare, etc.), asa imi iau un ciobanesc de la vecinul si ma trezesc la 2 ani ca nu face paza sau un metis brac din targ si ma trezesc ca are un simt olfactiv la fel ca oricare rasa.
Sunt ogramada de oameni care au dat sute de euro pe caini si niciodata nu a calcat cainele respectiv pe la vreo expo.
7. Poate sa-l ia de la canisa premium de exemplu, da sute de euro si cainele nu are pedigree, deci e metis... exista si situatii din astea des intalnite. Banii, contracte, nu-ti dovedeste puritatea rasei.
8.Nici de un pui care provine din parintii cu pedigree (din vreo problema nu i-au scos pedigree) nu poti sa spui ca e metis, doar ca ar fi bine sa ai copii dupa pedigree-ul parintilor ca o dovada (si alea pot fi la misto, dar asta e partea a doua in caz ca vrei sa cumperi de la vreunu)

| lizemm a răspuns:

Cauta pe net...
imagini si caracteristici...saumergi laun veterinar
iti va spune sigur ce rasa este