| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ceva sfaturi legate de un caine.Este o rasa mare are 1 an si deja este cat mine de înalt in 2 labe(eu avand 1.90)de la 6 luni a inceput sa devina foarte rau,a inceput să sară la mama la tata la vecini chiar si la mine, a omorat găini, câteva pisici.Cand am văzut ce se intampla cu el l am inchis într-un țarc.Am încercat sa il dau la o stână si l a refuzat a zis ca asta ii mănâncă oile,l am lăsat pe camp a venit înapoi acasă. Tata a zis ca ultima variantă este sa il eutanasiem doar ca nu avem veterinar in sat la noi, vreau sa stiu daca pot sa ii dau ceva sa ma scap de el.N am crezut ca v a deveni asa rău

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu-i da nimic sa scapi de el. Legea e foarte drastica in asemenea cazuri. Du-l la un adapost de animale.

| Eireann a răspuns:

Presupun ca nu l-ai dresat si inchisul in tarc a facut toata situatia si mai rea. Nu e tarziu nici acum sa il dresezi dar asta presupune efort si timp dar am impresia ca nu esti dispus sa investesti. Nu sunt stapana de bichon si nici nu vorbesc din auzite, am avut si am in continuare caini mari cu potential agresiv (bullmastiff acum si in trecut ciobanesc de asia centrala, english mastiff si un metis de presa canario) dar inteleg ca e super important sa fie dresati. Bullmatifful a inceput sa faca figuri la 7-8 luni, s-a gandit ca e cazul sa fie el seful

| sammie a răspuns:

De ce nu-l duci la adapostul de animale?