| katala a întrebat:

Am nevoie de un sfat competent! Cine ma poate invata cum sa determin un caine sa nu mai sara gardul? Are o dorinta nebuna sa fie dincolo de gard. Nici un gard nu-i sta in fata ( al meu are 1, 80m si l-am inaltat cu sarma ghimpata inca 50 cm. Degeaba! Sare chiar daca se raneste.
Efectiv trebuie sa-l fac sa nu-si mai doreasca sa sara. Cum?

7 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Ce spatiu de fugit, joaca are in curte si cat o plimbi pe zi?
Eu cred ca-i plictisita si are nevoie sa-si consume energia.

| Anca a răspuns:

Katala, ba da, trebuie plimbata.
Sa-ti spun de ce! Orice caine are nevoie de un program si are nevoie sa fie disciplinat pentru a te putea intelege cu el. In timpul plimbarilor el invata sa mearga in lesa, sa stea calm cand ii ceri, sa te asculte intr-un cuvant.
Faptul ca el trebuie sa fie atent la comenzile tale, altfel primeste corectia din lesa (smucitura), il oboseste pe el foarte tare psihic, mult mai mult decat saritul gardului tau.

Incearca in fiecare seara sa-l scoti la o plimbare in lesa 30 de minute, dar nu la joaca, la plimbare, cu mers la pas, cu comezi de Sezi, Culcat, Asteapta, Nu`i voie etc.

Mie singura lui problema mi se pare lipsa de disciplina si alaturata energiei lui imense, se ajunge la sarit gardul!

Stii eu am invatat ceva in timp. Nu cainele are o problema. Tu ai probleme in abordarea lui. Daca tu te schimbi si el se va schimba! Tine-ma la curent!

| ATHOS a răspuns:

Ridica gardul cu 1 m dar nu sarma ghimpata ci plasa sudata.
Nu va mai putea sari.
Bafta!

| katala explică:

@ATHOS - a avut plasa sudata la padoc si se catara pe ea ca pe scara;
@MakeLOveNoWar - i-am zis caine generic, de fapt e catelusa si are 3 ani si jumatate. Nu sare pentru "companie" pentru ca am mai avut un catel si o catea care din pacate au murit, dar tot sarea si cand erau toti trei. Cred ca are "ceva la cap" ca sa zic asa, pentru ca ceilalti doi stateau cuminti in curte si numai ea avea dor de duca.
Va multumesc si va mai astept cu sugestii!

| katala explică:

@Anca,
are 600 mp de curte; nu cred ca mai trebuie plimbata!

| MakeLOveNoWar a răspuns:

Nu sunt expert in din astea, dar daca ii faci "cadou" o catelusa in curte nu il mai sare!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mai multe metode.
1. Ii tai picioarele cainelui (cele din spate) si n-o sa mai poata sari.
2. Faci un gard de 3 metri inaltime si nu o sa il mai poata sari.
3. Il lasi sa sara gardul si il legi de partea cealalta a gardului fara sa ii dai de mancare o zi (daca tot vrea sa stea acolo, acolo sa ramana)
4. Inveti limbajul cainilor si vorbesti cu el problema, ca doar suntem oameni, nu animale.