| anonim_4396 a întrebat:

am un gard de cam 1 metru si ceva si un caine pechinez.
De la o vreme cainele reuseste sa sara gardul fara eforturi prea mari...isi ia avant si se prinde cu labele de marginea gardului si se trage pe gard. Dupa ce este pe gard sare in strada si face asta din ce in ce mai des.Eu nu vreau sa o las pe strada pentru ca sunt masini, si tot felul de pericole pentru un caine. Aveti vreo solutie sa o impiedic? Mie teama sa nu pateasca ceva.

Poate daca i-as taia unghiile? Dar nu cred ca o ajuta unghiile la sarit/agatat.

Dau fundita pentru cea mai buna solutie / idee.

Răspuns Câştigător
| diabolykull a răspuns:

Cand incearca sa sara spune-i NU, ferm fara a striga, daca asculta, dai o recompensa.Incearca sa faci asta doar cand il vezi sarind. Cum sarma ghimpata, vrei sa moarastraight face. Daca nu merge fa un gard de 1, 80. Funda?

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! culmea e ca si eu ma confrunt cu aceiasi situatiehee hee am o pechineza si e de jale cu ea, de cand a invatat sa sara gardu, numai in drum sta mereu, dar am gasit ac de cojocul ei, am luat lesa si si o tin legata, asta e, alta solutie nu e, doar daca ai bani sa investesti intr-un gard mai inalt.

| pintexim a răspuns:

Poti daca ai un cablu de sarma sau ceva lung dar nu gros sa il intinzi in curte dintr-un loc pana unde vrei tu sa mearga el iar cainelui ii pui un lant sau o sfoara(ceva mai usor)si il bagi la sarma aia iar o sa se poata plimba prin curte dar nu va mai putea sa sara gardul deoarece este legat de sarma aceea.Am avut exact aceiasi problema ca si a ta cu un caine peckinezsi pana la urma a folosit ideea mea si nu a mai sarit gardul, mult succes!

| asdsdsaaas a răspuns:

Si eu am un metis de pechinez, sincer sar foarte tare. Poti sa pui un gard mai mare sau sa incerci sal dresezi... daca nu fai o cusca si leagalstraight face

| bubbiubbi a răspuns:

Pai ai mare grija pentru ca eu mi-am scapat o data catelusul din curte si s-a dus exact in fata masinii si a murit..am suferit foarte foarte mult.Si in urma cu 2 ani mi-a mai murit un caine tot calcat de masina, ei sunt mici si nu stiu sa se fereasca si de asta trebuie sa ai MARE grija...Nu cred ca o sa reusesti sa il convingi cu NU si recompensa...Incearca sa ii tai unghiile totusi, sau fa gardul mai mare daca iti iubesti cu adevarat catelusul si nu vrei sa i se inample nimichappy succes!

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Hm depinde si unde stai:
Daca stai la tara lasa-l ca el sei ntoarce fara nici o problema ca doar stie unde sta Cainii au simturi foarte dezvoltate asa ca nu iti face griji! El se poate apara si singur.
Daca stai la oras atunci aplica metodele intalnite pe acest site sau altul pentru ca la oras sunt mai multe masini, caini pe crae nu-i stie si multe alte periocle pentru un caine.La tare stie locul mult mai bine iti spun eu!
Stiu asta fiindca stau la Bacau si am 2 catei care sar gardul si se intorc acasa fara nici un ferl de problema

| HellGirl0 a răspuns:

Sarma ghimpata....Sau sa incerci sa dresezi cainele.
Sau ii faci "o curte" speciala doar pentru el. Din garduri din sarma faci un tarc unde ii pui cusca, mancare, alea-alea.
Sper sa te descurci...puppy dog eyes