| bianca_2433 a întrebat:

Am niste soareci si sobolani in casa mea de la tara. Le place sa stea in faina de grau. spuneti-mi va rog ce pot face in privinta asta?!

Răspuns Câştigător
| IoanaAndrei a răspuns:

Nu mai tine faina de grau in casa ta de la tara. Alternativ, poti sa cumperi grausor de ala roz pentru soareci, pe care sa il pui pe la colturile camerelor. Dupa cateva zile, o sa vezi soriceii cu labutele lor roz in sus, morti. Alternativ, ai putea sa pui capcane cu arc, dar aceasta abordare este extrem de sangeroasa si de cruda.

5 răspunsuri:
| irinuca a răspuns:

Simplu: ia o pisică! Se rezolvă rapid problema. Închide bine încăperea unde ţii făina, iar de jur împrejurul sacilor pune capcane şi cartoane cu lipici. Dacă nu vrei să omori şoarecii, optează pentru capcane care-i prind dar nu-i rănesc.
Oricum, 2 pisici sunt opţiunile ideale pentru a scăpa o gospodărie de rozătoare.

| membrugirl2010 a răspuns:

Pisica!

| marian1985 a răspuns:

Iti recomand sa citesti https://degradina.com/sobolanul-de-casa-cenusiu-ratus-norvegicus/. Aici o sa gasesti toate metodele de combatere a sobolanilor de casa.

| losnariu95 a răspuns:

Ai putea merge la veterinar pentru a cere grau otravit sau daca ai o pisica inchideo acolo o zi si dimineata nu vor mai fi probleme sau pune capcane de soareci si sobolani, succes! Primesc Funda...