| CostiS98 a întrebat:

este cineva pe aceasta pagina care are sau poate obtine o substanta numita "VERDE DE PARIS"?
se folosea in casa si gradina pentru soareci, sobolani, muste, gandaci, insecte etc. si este foarte toxica si a fostinterzisa acum cativa ani.
daca stie cineva de unde pot obtine acea substanta va rog sa lasati raspuns. nu conteaza din ce tara.

5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu se mai fabrica, nu se mai gaseste si este total interzisa pentru utilizare

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Il poti fabrica chiar tu. Pui piatra vanata, soda de rufe si trioxid de arsen in acid acetic. Din reactia asta iti rezulta verde de Paris.

| CostiS98 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ce cantitate trebuie la fiecare?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru CostiS98):

Cam 100g din fiecare.

| tril a răspuns:

Fiind o otrava foarte puternica, a fost interzisa si retrasa de pe piata. Nu se mai gaseste nicaieri. Si daca nici la noi nu este, inchipuie-ti ca in Europa nu mai este si de mai mult timp.