| irinuk28 a întrebat:

Am o cățelușă de jumătate de an -rasa: ciobănesc corcit cu câine lup, deși trage mai mult spre ciobănesc- care nu mai mănâncă de 3 zile și asta din cauză (cel puțin așa crede tata) că a mâncat pielea de pe blană de iepure, cu tot cu blană.Mda, la noi la curte se mănâncă carne de iepure, deci dah, a fost sacrificat un iepure(pentru cei slabi de inimă). E foarte slăbită.
O îmbiem în fiecare zi, oră cu detoate, însă refuză chiar și carne sau lapte. Am sunat veterinarul, iar acesta a zis că trebuie să luam de la farmacie glucoză infuzabilă și să i-o administrăm oral cu siringa.
Credeți că o să-i treacă?
Și dacă nu, ce pot să-i mai fac?
Țin foarte mult la ea, a crescut tot pe lângă mine și nu vreau să... moară crying.
Dau FUNDĂ!
Mulțumesc.

18 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Cred ca cea mai sigura solutie e sa te duci cu el la un veterinar. Veterinarul dupa un consult o sa iti spuna sigur ce are.
Daca nu i.ai facut vaccinurile s.ar putea sa fi contactat vreo boala iar daca i.ai facut, poate a racit sau are probleme cu stomacul. de aceea te sfatuiesc sa te duci la un veterinar, pentru a stii exact ce are inainte de a ii da vreun tratament. Uneori un tratament gresit poate face mai mult rau decat bine

| irinuk28 explică (pentru LaLaura):

Are toate vaccinurile necesare, iar la veterinar nu am dus-o, dar l-am sunat și cum am mai spus, mi-a recomandat acea glucoză infuzabilă care are vitamine. Probabil i-a scăzut imunitatea... chiar nu știu ce să fac, mă îngrijorează...

| LaLaura a răspuns (pentru irinuk28):

Pai nu are de unde sa stie sigur daca nu o verifica. Poate glucoza nu ii face rau dar nici bine, poate are nevoie de altceva, de aceea e nevoie sa o vada sa nu fie prea tarziu dupa aceea. Prin telefon nu are ce sa ii faca decat sa recomade dar mai mult orbeste.

| irinuk28 explică (pentru LaLaura):

Păi cred și eu că e necesar, dar n-am cabinet veterinar unde să o duc, cel puțin nu în apropiere, iar medicul nu se sinchisește să vină să o verifice waiting. O să încerc treaba cu glucoza, iar dacă nu funcționează o să-l chem pe doctor!

| LaLaura a răspuns (pentru irinuk28):

Ok. Cum crezi tu ca e mai bine. Sper sa se faca bine cat mai curand

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Deci, uite ce am inteles eu: catelusa ta a mancat un iepure cu tot cu blana. Mda... ciudat. Eu spun sa asculti ce a zis veterinarul.

| irinuk28 explică (pentru xXsweetgirl99Xx):

Nu, a mâncat blana de la un iepure pe care l-a tăiat și jupuit tatăl meu oh go on!

| 1DeadMemories a răspuns:

Posibil sa fie si de la ce spui tu, blana de iepure, atunci e destul de grav, face ocluzie intestinala.De cele mai multe ori asta se rezolva cu operatie.

Incearca sa o palpezi pe burta sa vezi daca simti cumva ceva galme in zona burtii.
Incearca sa mergi totusi la medic cu ea.

Bafta!

| irinuk28 explică (pentru 1DeadMemories):

Păi posibil să fie de la nenorocita aia de blană și de la tatăl meu iresponsabil waiting. Doamne ferește, sper să nu treacă prin așa ceva...dar oare nu se poate digera?

| christos1234 a răspuns:

Puteti sa ii da-ti niste vitamine cu administratie orala si sa o lasati un timp.

| buldog a răspuns:

Nu cred ca e problema de blana. Imagineaza-ti ca unii caini (maidanezi de exemplu) mananca sobolani, pasari (cu tot cu pene) etc... Poate fi constipata (cu eliminarea materiilor fecale cum sta?). Du-te neaparat si fa-i radiografie la stomac si i-ai analize de sange (in total cam 100 lei te va costa). Poate sa aiba boli mult mai grave, ca jigodia, de exemplu, care netratate!

| irinuk28 explică (pentru buldog):

Nu am unde să-i fac radiografii și alte cele căci nu sunt cabinete veterinare prin apropiere. Jigodie nu are cum să aibă fiindcă e singură și nu are contact cu alți câini, deci nu avea de unde să ia viruși.Am văzut mai înainte că a ieșit din bârlogul ei, deci e semn bun zic eu, căci nu a mai ieșit de acolo o zi întreagă. Maine îi voi administra glucoză, o să o bag la căldură și o să văd cum reacționează după :-s.

| buldog a răspuns (pentru irinuk28):

Anunta-ma daca vomita imediat dupa ce mananca ceva... In cazul ala, ori te duci cu ea la control amanuntit, ori moare!

| irinuk28 explică (pentru buldog):

Păi și-a revenit happy. Cel puțin acum mănâncă și e mai energică big grin.

| AnaDbv a răspuns:

Am si eu un ciobanesc german ( lup ) care mi-a mancat din curte toate gainile si o groaza de pisici care i-au calcat spatiul, nu cred ca este din cauza ca a mancat iepurele ala. Incearca in perioada asta sa ii dai hrana bogata in grasimi pentru ca de asta are nevoie organismul sau pe timp de iarna, ofera-i hrana si apa calda pentru ca s-ar putea sa nu manance din cauza frigului. Parerea mea este sa nu ii mai faceti baie pentru ca un animal se spala singur, mai ales acum ca e frig nu are nevoie sa il imbolnavesti. Si da ai putea sa iei in calcul si aceasta problema, poate nu are pofta de mancare si este slabita pentru ca este gripata. Daca mergi la farmacie si intrebi de niste pastilute pentru asa ceva o sa iti recomande ceva pentru imunitate si nu costa mult ( maxim 10 lei ). Nu o sa iti moara te asigur dar fiti putin mai atenti cum o ingrijiti in perioada asta. Mergi repede la ea si da-i sa bea apa calda si ofera-i atentie pentru ca are nevoie. Cand i se va face foame, o sa te atentioneze. Multa bafta! Ai grija de ea!

| irinuk28 explică (pentru AnaDbv):

Mulțumesc pentru sfat, acum merg să o îmbii cu apa călduță și o să-i cumpăr și pastile. Oh apropo, nu îi facem baie, de fapt nu i-am făcut niciodată, fiind cățelușă de curte, nu prea are rost să o spăl căci se murdărește instantaneu sad.Se spală singură, într-adevăr.

| AnaDbv a răspuns (pentru irinuk28):

Sper sa isi revina repede, probabil este in stare de soc pentru ca a venit vremea asta dintr-o data si nu a mai trecut prin asa ceva, trebuie sa stai cu ea si sa ii asiguri conditii. Daca nu ai facut asta pana acum eu zic sa mergi sa ii pui multe paie in casuta ( nu ii pune haine pentru ca tin frig datorita umiditatii ) si poti sa pui niste sare pe unde umbla ea ca sa i se dezghete si labutele. Mai uita-te pe net la trucuri din astea pentru ingrijirea cainilor pe timp de iarna!

| Miron_Sanda_1990 a răspuns:

Ar putea fi intoxicată si nu o injecta cu siringa ci dizolva medicamentul in apa si cu siringa fără ac dăil in gura direct așa am făcut si eu cu cățelușa mea care la fel nu e de rasa