| SnYcK3rS a întrebat:

Am o catelusa bichon havanez in varsta de un an si jumatate si este in calduri si as vrea sa o dau la monta. Exista vreun risc?
Care sunt cauzele pentru care o catea face cancer mamar?
funda pentru cele mai bune raspunsuri

2 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Da-o linistit! Are si varsta minima necesara, si chiar ii face bine. Sarcina si nasterea fac bine oricarei femele, indiferent carei specii apartine!

| CrySsa_4535 a răspuns:

mai asteapta. e indicat fie ca e mascul sau femela sa o dai dupa varsta de 2 ani la monta. iar cancerul se face fiindca cateaua nu e sterilizata. Unii veterinari o sa iti zica sa o sterilizezi dupa prima fatare insa asta e cea mai mare greseala! daca o sterilizezi inainte de prima fatare sansele pentru ca, catelusa sa faca cancer sunt ft ft mici!