| Daisy97 a întrebat:

Am un bichon maltez in varsta de 4 ani. As vrea sa o imperechez. Acum e in calduri. I-am gasit monta si tot. Cand e ideal sa o duc? Acum i s-a oprit acea sangerAre

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Până la urmă, ai putea încerca. Ideea e că femela va accepta partenerul atunci când e pregătită. E bine să fie ea dusă la băiat, ca să fie mai ușoară „împrietenirea" - masculii fiind cei mai teritoriali de obicei.

6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Pe viitor sa stii ca sunt anumite zile cand femela de caine accepta sa se imperecheze.
Menstruatia la caine ( adica cand este in calduri) dureaza circa 20 de zile ( +/- o zi), dar ea accepta doar intre a 8-14-zi de menstriatie.

| LaLaura a răspuns:

Si inca un lucru, aceste chestiuni sunt scrise in general pe carnetul cainelui, la rublica "date fiziologice"

| mihai69 a răspuns:

Dacă i-a trecut sângerarea... peste 6 luni!
Monta trebuie să aibă loc *în timpul* sângerării (atunci se produce și ovulația). Acum e deja prea târziu.

| Daisy97 explică (pentru mihai69):

Mie nu asa mi-a spus veterinarul big grin in timpul sangerarii nu exista sa stea...lol

| Daisy97 explică (pentru mihai69):

Am reusit, adica a reusit laughing multumesc!

| mihai69 a răspuns (pentru Daisy97):

Până la urmă, ai putea încerca. Ideea e că femela va accepta partenerul atunci când e pregătită. E bine să fie ea dusă la băiat, ca să fie mai ușoară „împrietenirea" - masculii fiind cei mai teritoriali de obicei.

| mihai69 a răspuns:

Să fie-ntr-un ceas bun! (măcar un Rolex!)winking