| yourcrys a întrebat:

va rog sa imi ziceti si mie dca cainii de rasa Bichon Havanez trebuie tunsi?
Va rog din suflet sa imi dati raspunsul la intrebare daca ati auzit sau chiar aveti un Bichon Havanez.
Multumesc Anticipat

4 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Da, bichonii havanezi se tund de 2 ori pe an. Are matusa mea si o prietena. Nu poti sa-i tii netunsi pentru ca mor de cald chiar si cu aer conditionat. Se tund o data prin aprilie-mai, in functie de vreme, si apoi prin iulie-august, dar nu la fel de scurt, ca sa le creasca la loc blana pana da frigul.
Si neaparat se tund la veterinar sau cu aparat special de tuns caini. Matusa mea a stricat 3 aparate de tuns oamenii si a reusit sa-i tunda doar un picior.hee hee Si a dus-o apoi s-o termine de tuns veterinarul.
Si se perie cel putin o data pe zi, iar cand are blana lunga chiar de 2 ori pe zi, pentru ca se incalceste f repede.

| mydreams a răspuns:

Da trebuie tunsi, daca la un bichon bolognese trebuie tuns o data pe luna, si periat zilnic, de preferat intr-o camera cu geamuri deoarece dupa periat parul mai zboara si e rau pentru sanatatea ta!

| Deapop a răspuns:

Blana acestui caine are nevoie de periaj de 2-3 ori pe saptamana pentru a indeparta firele de par moarte si pentru a nu se incalci. Blana de la picioare trebuie tunsa pentru a nu se forma franjrui care sa-i ingreuneze miscarile. Nu naparleste. Trebuie indepartat parul crescut in exces dintre pernutele de la picioare si din urechi.
Ar trebui sa te informezi.

| yourcrys explică:

Merci mult mi-ati fost foarte de ajutor!