| T0X1kSkuLL a întrebat:

Am o femela ciobanesc german de 2ani jumate. Stau la tara si ii dau drumul in curte in fiecare zii sa se joace (mai am un pechinez mai batran cu care se joaca). II dau de mancare paine cu cioarba, tocana etc., oase de la supermarket, oase din mancare.Inainte cand avea 1 an si ii dadeam drumul in curte se juca, dar acum sta tolanita pe jos degeaba. Problema este ca este prea slaba, ii se vede coloana rau. Seara latra intruna (deci e activa). Nu a nascut pana acum. Vreau ceva bobite sa se mai ingrase putin sau ceva de genul.

Răspuns Câştigător
| pilaf a răspuns:

Este foarte posibil să aibă paraziți intestinali. Cumpără-i pastilă de deparazitare de la veterinar (o să te întrebe câte kilograme are, deci cântărește-o înainte).

Dacă după o lună tot slabă este, cheamă veterinarul să o consulte sau du-o tu la cabinet, dacă ai posibilitatea. (Vizitele la domiciliu de obicei sunt scumpe).

Încă un sfat: nu mai hrăni câinele cu pâine, iar oase dă-i doar de vită, de-alea cu măduvă, fierte.
Oasele de porc și carnea de porc provoacă eczeme și mâncărimi, iar oasele de pui sunt foarte periculoase (și fierte și nefierte) fiindcă pot perfora stomacul sau intestinele (mațele) câinelui și poate chiar să moară în chinuri groaznice.