| DariaRuxandra a întrebat:

Am primit un ciobanesc german in varsta de 2 luni jumatate. Il hranesc, ma joc cu el, il duc la plimbare. Totusi, parintii mei il inchid intr-un spatiu mai mic atunci cand sunt ocupata si nu pot sa stau cu el. Va dati seama ca este foarte trist, latra intruna...
Parintii nu vor sa il lasam in curte mereu pentru ca o sa creasca si nu o sa poata intra nimeni in curte.

Voi ce parere aveti? Poate suna stupid, dar am mevoie de pareri.

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Pentru asa caine de talie mare, trebuie sa se familiarizeze cu cei din exterior, mi se pare normal ca el sa stea afara, acum ca tot este cald. Ii puteti face un tarc numai al lui si sa stea acolo. Un caine are nevoie de spatiu si multa miscare.
Eu am un caine de talie mijlocie, un bordel colie si totusi il tin afara, numai iarna cand este foarte frig il mai tin cand si cand in casa, desi in rest numai afara in locul ei amenajat:cusca, jucarii si lesa (locul tarcului nu am putut sa-l fac din cauza spatiului) si de fel plimbarile zilnice pe care le fac prin parc. Asa si tu poti face, pe langa joaca pe care o aveti in casa, i-ati catelul si mergi la plimbare cu el.

Cand se poate noi o mai luam si cu masina la plimbare, in anumite locuri o lasam si fara lesa sa alerge singura, sa-si faca de cap, sa se bucure de natura, sa-si consume energia.

Cainele este precum un copil, nu este o jucarie de plus, ne jucam si apoi il punem in raft, asa cum procedeaza ai tai.

1 răspuns:
| Alexandr a răspuns:

Spatiul mic o sa-l inebuneasca! Cand va creste o sa-i fie frica sa mai intre in asfel de incaperi, provocand mari probleme in cazul agresivitati. Daca nu ai de ales, incaperea sa fie luminata si sa aiba jucarii, poate ii pui si niste muzica ca sa nu se simte singur! Funda?