| Maria203 a întrebat:

Am o idee dar nu stiu daca o sa o pun in aplicare.Deci prin 2012-2013 (nu mai stiu exact)am primit un pui de catelus pe care mi l-a dat unchiul meu.L-am tinut cateva saptamani iar apoi mama l-a dus la tara pentru ca stateam la bloc si nu il mai voia.Trebuie sa mentionez ca eram destul de mica.Sta de cativa ani la sat si as vrea sa o,, eliberez" de acolo deoarece sta tot timpul in lant.Acum as vrea sa o aduc la bloc.Este un caine mediu, nu prea mare, seamana cu un pinscher.Intrebarea mea este daca ar putea sa se obisnuiasca cu viata de oras deoarece as putea sa o scot de multe ori afara mai ales ca o sa vina vara.Nu stiu daca o sa se obisnuiasca sa stea in bloc.Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| PanaitAnaSofia a răspuns:

Îți dau două variante, tu alege-o pe care vrei:1.)Rămâne la țară, dar ai grijă să o/îl scoți din lanț(dacă nu poți că mănâncă găinile sau alte motive pentru care nu poți, ignoră varianta asta)2.)O iei de la țară, se va obișnui ea/el.Un lucru e sigur:un câine nu poate trăi în lanț, trebuie să se bucure de viață, imaginează-ți cum ar fi să fii la închisoare fără niciun motiv.Las-o să se bucure de viață!

| Maria203 explică (pentru PanaitAnaSofia):

De fiecare data cand merg la tara o scot din lant si o plimb dar nu pot sa o las fara lant deoarece o sa fugareasca gainile.Deci cezi ca o sa se obisnuiasca la oras?

| PanaitAnaSofia a răspuns (pentru Maria203):

La început va fi greu, dar dacă o plimbi la început (în prima săptămână măcar)de 2-3 ori pe zi(a câte cel puțin 15 minute)se va obișnui

5 răspunsuri:
| Andreea213 a răspuns:

Eu zic sa o iei la oras, dar doar daca stii ca poti sa ii oferi o viata mai buna.

| ArinaWolf a răspuns:

Niciun caine nu ar trebui sa traiasca in lanturi! Mai bine sta la bloc, intr-o garsoniera si e scos afara de 2 ori decat sa stea 'in natura' prins in lanturi