| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi iau un caine, dar nu stiu ce rasa sa aleg dintre Golden Retriever; Labrador Retriever; Cane Corso sau un Ciobanesc German.
Stau la bloc, am un apartament destul de mare, are spatiu unde sa se plimbe si dimineata, seara pot sa il scot afara la o plimbare fara probleme. Dar problema e ca s-ar putea sa faca mult zgomot, iar mamei mele nu prea ii plac caini, bine ii plac, dar ea zice ca sta mult dupa iei pana sa se obisnuiasca ca nu are voie sa faca in casa, etc.
Cum as putea sa o conving? Sau daca nu pot sa iau o rasa tot la fel de mare, dar mai linistita(idei de rase?) sau pot sa iau un caine adult.

Funda!

Răspuns Câştigător
| nopainkiller a răspuns:

Salutare!

Un caine devotat, jucaus, energic, iubitor este mai mult golden retrieverul. este un "familist" daca i-as putea spune asa si sunt convins ca ti-ar face viata frumoasa. am citit cate ceva despre rasa asta si de-asta pot sa spun... in schimb ciobanesc germanul cred ca este un caine mai serios si ii sta mai bine in postura de caine detectiv si protector. nu pot sa nu fiu subiectiv pentru ca mie chiar imi plac golden retrieverii, au aspect frumos, micul dezavantaj fiind ca trebuie periati regulat, dar blana lor frumoasa merita.
Acum nu confunda golden retrieverul cu labrador retrieverul (corcitura intre labrador si golden). blana este putin mai lunga, respectiv scurta.
Orice rasa ti-ai lua, daca il vei dresa sunt convinsa ca iti vor respecta ordinele.
Pe de alta parte un Ciobanesc German e bun pentru paza, adica te pazeste pe tine si iti pazeste si casa, sunt destul de ascultatori, daca il mai si dresezi e o bijuterie...
Ciobanescul e mai docil si se dreseaza foarte usor. Labradorul si goldenul sunt 2 rase diferite. Labradorul nu prea poate fi lasat singur in apartament in primul an ca se plictiseste si cam face ravagii.
De asta din toate cele 3 rase de caini mai avantajos este un Golden Retriever!
Nu trebuie sa o convingi pe mama ta prin faptul ca te rogi foare mult de ea pentru a accepta acest lucru, trebuie sa ii arati incredere si o mare responsabilitate, atunci vor vedea si vor fi convinsi ca merita, si ca baiatul lor este destul de responsabil pentru a avea un caine!

| Ionut621 a răspuns (pentru nopainkiller):

Nu e vorba de responsabilitate la mine. E vorba ca eu o sa fiu la scoala si ai mei la servici. Si o sa stea in baie, ca am acolo loc sa pun 2 panouri intr-un patrat lipit de perete pana face 1 an.
Dar pot sa iau si unul la 11-12 luni si sa fie mare, dar nu stiu cat o sa se ataseze de mine.

Si daca imi iau un Ciobanesc German o sa aiba loc la bloc? Face zgomot?(un vecin isi aranjeaza mai mereu prin apartament, si zic cand aude zgomot tare, bormasina, ciocan, etc. sa inceapa sa latre ca un disperat. Daca nu o sa astept pana in vara cand o sa ma mut in Constanta, singur.

| nopainkiller a răspuns (pentru Ionut621):

Nu trebuie sa astepti pana in vara, cand te vei muta singur in Constanta sa iti iei un caine! Daca tu iti doresti acest lucru atunci fa-o! Ia-ti cainele preferat si ai grija de el!
Ciobanescul German nu are dimensiuni atat de mari si de asta nu va fi o problema spatiul! Cainele reactioneaza in functiie de zgomotele auzite, este foarte probabil ca atunci cand cainele aude un zgomot precum bormasina sau ciocanul el incepand sa latre!

| Ionut621 a răspuns (pentru nopainkiller):

Pai si daca eu il iau acum si pana in vara se acomodeaza in casa asta, nu o sa ii fie greu la mutare? Ca nu vreau sa chinui animalul.

| nopainkiller a răspuns (pentru Ionut621):

Chiar deloc, cainii se adapteaza foarte repede mediului in care locuiesc, asta cu siguranta nu va fi o problema!

| Ionut621 a răspuns (pentru nopainkiller):

Mersi mult happy

9 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Buna, Golden Retriever şi Labrador Retriever sunt de regulă liniştiţi, aceste rase sunt antrenate pentru ghidarea orbilor. Ca si pui toti catelusii sunt mai rai, dar pe la 6 luni deja se linistesc. Eu iti recomand un Beagle sau Cavalier King Charles Spaniel, care sunt totuşi mai micuţi, în plus a doua rasă lasă foarte puţin păr. Puii vor roade mobila, daca ai o camera mai sigura si stii ca nesupravegheat il poti tine acolo e ok.

Cum sa o convingi? Eu mi-am pus parintii in fata faptului implinit si am adus catelusa acasa, instantaneu au iubit-o. E altceva cand au contact direct cu catelul...

Despre problema facutului in casa, sunt covorase speciale impregnate cu substante care atrag cainii sa faca acolo, a mea inca de la 3 luni facea pe covoras si de la 6 luni afara.

| NoFeelings a răspuns:

Buna. Eu îmi iau un Holden retriever, tot la apartament, și după ce am citit, îl recomand.

| KenNine a răspuns:

Iti recomand Labrador Retriever.Sunt foarte atasati de oameni, sunt folositi si la terapie.Acesti caini sunt buni si in preajma copiilor.Deasemenea am si eu un caine Labrador Retriever si sunt tare mandru si bucuros ca face parte din familie.

| Andreea213 a răspuns:

Golden retriever. Si eu vreau unul. Sunt usor de dresat si cred ca il poti invata sa nu faca zgomot. Nu sunt agresivi si nu prea latra. M.am documentat despre ei si stiu ca, de preferinta, le trebuie o curte spatioasa, dar se adapteaza si la apartament, dar sa fie plimbat in fiecare zi! Sa stii ca trebuie periat periodic si ca lasa par. Ii place foarte mult apa. Sper ca raspunsul meu ti.a fost de folos.