| Alexivi a întrebat:

Se presupune ca am o salamandra in casa, as vrea sa o ademenesc si sa o scot in libertate. Cum as putea sa o ademenesc si cum as putea sa o eliberez fara sa pateasca ceva?

5 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Incearca sa-o prinzi finut cu un prosop si sa-o dai afara.

| Riko_Richardo_1982 a răspuns:

Salamandra? guster sau soparla?, e greu sa ademenesti asa ceva, dar iti propun sa ii oferi un loc luminos.

| Alexivi explică (pentru Riko_Richardo_1982):

Eu banuiesc ca este soparla dar in ultima vreme nu am mai auzit-o si nici nu am mai vazut-o. Multumesc pentru sfat. Mai astept si de la altii.

| TheoryOfHarmony a răspuns:

Interesanta experienta.
Pai, eu am avut 4 soparle si ma gandesc ca asalamandrele fiind amfibieni seamana cu soparlele nu doar la aspect,deci...mie cand imi "evada" cate o soparla o prindeam in felul urmator: puneam hrana ei undeva pe jos si cand se ducea sa manance puneam peste ea un capac de ceva sau o plasa de prins fluturi ca sa nu iasa,apoi o puneam intr-un borcan si o duceam la locul ei.
Poti sa faci asa. Cumperi o rama iei una de afara sau orice insecta si astepti ca salamandra sa se duca la mancare,poate dura ceva,daca are simtul dezvoltat si stie ca vrei sa o prinzi sa evite sa se apropie, dar merita sa incerci. Apoi, dupa ce o prinzi, o pui intr-un borcan si ii dai drumul afara.
Hrana mentionata mai sus o poti cumpara de la magazine specializate sau chiar de la acele magazine de pescuit(sunt mai ieftine) sau desigur, varianta gratuita: din gradina. Sper ca te-am ajutat!

| Alexivi explică (pentru TheoryOfHarmony):

Faza e ca salamandra asta fuge este de 5 zile in casa si am vazut-o doar o singura data iar fratele meu de 3 ori.