| 95N a întrebat:

Am o intrebare: am un acvariu 20 litri.Un betta mascul este in el.Azi mi-am luat o femela rosie cu mov.Betta mascul a fugarit-o putin, a mai stat si iar a fugarit-o dar totusi nu o musca.Cand se mai vad unul in fata celuilalt stau un minut asa si apoi femela se retrage iar masculul dupa ia.Mai fuge betta mascul dupa ia pana cand ia se retrage intr-un colt. Poate sa o omaore? N vreau sa ii separ.

3 răspunsuri:
| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Depinde cat de agresiv e masculul eu am avut mai multi masculi betta impreuna cu femela si nu s-au batut. poate se vot inmulti daca masculul o va strange pe felela atunci nu este problema dar daca vezi ca o ciupeste separai printr-o stilca unul intro parte unul in alta(am incercat cu 2 masculi si merge)

| 95N explică:

Daca ii separ se vor potoli? Adica mai stau rare ori nemiscati unu langa altul dar foarte rar. Oare acum se simt stresati?

| ElementElement a răspuns:

Un mascul betta nu trebuie pus niciodata langa o femela, decat cand se vrea imperecherea lor, deoarece masculul o va stresa pana aceasta moare. Separa`i cumva sau risti sa o pierzi.