| AcidCuSange a întrebat:

Am o intrebare pentru veterinari (sau cel putin prin apropiere laughing):
am o catelusa care are vreo 6-7 luni, dar e cam rea.Musca,sare pe mine, dar asa, ca sa se joace, dar o face mereu! Vreau sa va intreb cum sa o potolesc sa nu mai muste. A devenit si putin vagaboanda si am legat-o. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna ZePPeLyynSustineCampaniaAntiAnonimi,
Motivul pentru care catelusa ta e asa e datorata faptului ca de cand era mica poate te jucai mai "violent" cu ea si ea se apara cum putea si fiind foarte micuta ii placea sa traga de hainele tale si sa te muste de maini.
Ce trebuie sa faci: cand mai sare la tine sa te muste in gluma spune "au" (ca sa stie ca te doare) si un ferm "Nu-i voie!". Ridica-te de langa ea si mergi mai incolo. Cand vine inapoi la tine o sa fie mai retinuta, dar o sa faca acelasi lucru. Repeta acest lucru si ceart-o cand vrea sa te muste.
Daca nu o dezveti de acest obicei, cand va avea un an, deja poate deveni o problema.
Succes
Pa, pa

| Alexa_9443 a răspuns:

E in calduri parerea mea laughing

ce rasa e?

| AcidCuSange explică:

Nu e catelusa mea de cand era pui.Am primit-o acum 2-3 luni.