| Unniique a întrebat:

Eu aveam o catelusa de 4 ani, si mi-am mai cumparat una, care acum are 5 luni. Toate bune si frumos, dar cea mica a inceput sa o bata pe cea mai mare. Problema e ca cea mai mica sare pe mine sa ma muste si asa. Ce sa fac? Sa o dau sau?
Funda.

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Cea mare incearca sa o domine,iar cea mica isi cam face de cap cu tine sau mai poate sa o faca si din joaca. Cea mare cand o ia la bataie trebuie pusa jos,adica trebuie luata de ceafa si pusa pe o parte pana se linisteste,dupa ce s-a linistit,nu se mai zbata,atunci o eliberezi,daca doar maraie trebuie sa-i spui pe un ton ferm "nu-i voie".
Cea mica cand musca i se zice "nu-i voie"(pe ton ferm)cand da sa muste,iar daca apuca sa taxeze i se spune tot pe un ton ferm "au",dupa se incheie joaca si este ignorata pentru un timp. Cand linge mainile i se spune "bravo",este mangaiata si este alintate pe un ton calm. Daca sare ii spui "nu-i voie"(ton ferm,cainii stiu sa distinga tonul vocii de aceea trebuie sa ai grija),te intorci in directia opusa unde este ea si o ignori. Este interzis sa mai fie mangaiata,alintata,dat sa manance cand este ridicata pe tine.
Daca stii sa le corectezi si sa te impui in fata amandurora, ele te vor percepe ca pe un sef(ca-n haitele de lupi), iar ele aflandu-se pe acelasi loc, asta creeand un echilibru intre cele doua, dar si intre tine si ele.

| Unniique explică (pentru RedNose):

Cea mare nu ii face nimic nici ei, de abia- de abia in joaca. Cea mica e cam rea.

| LaChatte a răspuns:

Se joaca... a vazut ca are o prietena mai mare si "exerseaza" jocurile sau e obisnuita de la cea mai mare cu asta.

| Unniique explică:

Nu, deci nu se joacă, chiar am fost atentă la asta. Cea mică se joacă uneori însă o răneşte. Dar la mâncare sau când o enervezi sare şi pe mine şi mârâie, să mă muşte. Iar căţeluşa cea mare, nu ştiu, e mult prea calmă. Dacă te joci cu ea nici in joacă nu te muşcă, nu ştiu e foarte liniştită şi fricoasă, dar drăguţă.

| AnneSiAtat a răspuns:

Bună (:.
depinde dacă chiar o muşcă pe cea mare, sau dacă se joacă doar. dacă observi că pe cea mare o doare, îndepărteaz-o pe cea mică imediat, ca să nu se ajungă la lucruri grave! dacă vezi că cea mare nu spune nimic, şi că se întoarce în schimb să-i dea "o lăbuţă peste faţă" înseamnă că se joacă. aşa se joacă animalele, e un semn de afecţiune, deşi nu pare.
Să-ţi trăiască!