| FilipEmanuel a întrebat:

Salutare!
Am primit un caine de 6 luni, schnauzer pitic si vreau sa il dresez, numai ca tot timpul sare sa ma prinda de mana. Inca nu am reusit sa il mangai decat de 2 ori pentru ca de fiecare data cand incerc sa il mangai vrea sa ma muste.
Ce sa fac? E adevarat ca il am doar de 4 zile, dar pare ca vrea sa se joace, sau nu stiu.
O fi din cauza ca e in lant?
Eu stau la casa si l-am legat ca sa nu plece si sa il pierd.

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Pai trebuie sa se obisnuiasca cu tine, sa vada ca nu esti un om rau.
El inca este pui, deci cred ca doar vrea sa se joace cu tine, si nu sa te muste. Puii in general asa se joaca, musca ( nu stiu ca pe tine te doare).
Incerca sa petreci mai mult timp cu el, sa te joci cu el, vorbeste cu el, dar nu il tine toata ziua in lant, are nevoie de multa miscare, mai ales ca este pui ( are o groaza de energie).
Rasa aceasta nu este de pus in lant, nu inteleg de ce nu il ti in casa, mai ales ca este un pui si e cam frig pentru el afara.

| ElJoKeR a răspuns:

Iti poti da seama daca saritura la mana ta e agresiva sau doar in joaca si daca este in joaca si nu iti placee ca sare la mana(ceea ce oricum nu este indicat) dai o jucarie la schimb, te apuca de mana dai jucaria in schimb si tot asa treptat il vei dezobisnui de asta crede-ma am avut 3 rottweileri si acum am unu de 4 luni si un bichon, iar daca sare din agresivitate fiind mic il poti invata cu tine foarte repede :
ii dai mancarica ii spui mereu cand nu sare la tine Bravo si tot asa, ideea este ca mereu lucru care nu trebuie sa il faca il schimbi cu alte mijloace indiferent care sunt el trebuie sa faca cum vrei tu.

| PisiGirly a răspuns:

Nu e din cauza ca e in lant, e inca foate mic happy. Asa era si catelusa mea, aceeasi rasa, asa era si ea. Ai rabdare, dar am vazut ca le plac foarte mult recompensele, gen : ai reusit sa te rastogolesti, ia un biscuit big grin
FUNDA?