| anonim_4396 a întrebat:

Am o pereche de papagali nimfa. Femela a inceput sa depuna oua, iar eu nu aveam cuib asa ca pana sa ii fac un cuib a depus 2 oua din 2 in 2 zile pe care le-am mutat in cuib. S-a obisnuit cu cuibul, dar azi s-a facut a 3 zi de cand nu a mai facut oua si pe celalate nu sta, doar intra in cuib se uita la ele le ascunde in talash si pleaca. I-am luat mancare si os de sepie.
E posibil sa nu mai faca oua?

1 răspuns:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
In general, femela nimfa va depune in medie circa 4-6 oua mici si albe (desi este posibil sa depuna chiar si 8), cate unul la fiecare a doua zi, desi nu este total neobisnuit sa depuna chiar si unul pe zi. Daca nimfa se afla la prima depunere, este posibil ca primul ou sa prezinte urme de sange si sa fie usor alungit.
Nu prea mai e posibil, si ai grija sa nu lasi masculul langa oua si sa muti puii dupa eclozare, sunt sanse mari sa ii omoare atat el cat si ea.In caz ca aceasta ii goneste va trebui sa le dai de mancare cu pipeta.
Succes!