| VasileVasile2345 a întrebat:

S-au implinit 16 zile de cand perusii mei s-au inmultit si femela inca nu a depus oul. ( perioada e de 10-16 zile ) De ce? Vreau un raspuns clar, si vreau si sa stiu cam cand va depund primul ou. In perioada asta e tot intra si iese din cuib, mananca mult os de sepie si mancare. va rog! happy =)

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Nu orice ritual de imperechere se finalizeaza cu depunere de oua!
La aproximativ 10-14 zile de la imperechere, femela va putea depune primul ou. Principalele semne sunt cloaca ei care devine mai umflata decat de obicei (vizibil cu 24 de ore inainte de eveniment). Mai mult, anterior acestui moment ea va fi petrecut mai mult timp in cuib si va fi consumat mult os de sepie sau bloc mineral.

| VasileVasile2345 explică (pentru MihaelaDart):

Ce inseamna cloaca?

| MihaelaDart a răspuns (pentru VasileVasile2345):

Cavitate a corpului batracienilor, reptilelor si pasarilor, in care se deschid tubul digestiv, conductele genitale si urinare... mai in traducere "dosul pasarii"

| VasileVasile2345 explică (pentru MihaelaDart):

Pai e destul de mare, asta inseamna ca va depune oua? Raspunde please, apropo ea intra, sta 10 min si iese din cuib

| MihaelaDart a răspuns (pentru VasileVasile2345):

Daca este umflata ar trebui sa se vada putin si din ou.
Retentia oului reprezinta incapacitatea femelei de expulzare a oului in extrerior sau traversare a oului de-a lungul oviductului, acesta putand sa se blocheze langa cloaca sau la un nivel superior al tractului reproductiv. Daca va fi ignorata ori netratata poate provoca pasarii infectii in abdomenul sau si poate aparea chiar decesul. Nu ti-as spune sa astepti pana maine ce se va intampla, sa vezi cum evolueaza, mai bine contacteaza un medic veterinar si mergi cu ea sa-ti spuna exact despre ce este vorba.