| Lavinia_7630 a întrebat:

Am o pereche de zebre australiene si ieri a facut un ou jos pe grilaj dar era spart si apoi cred ca au dat cu ciocul in el ca nu mai era acolo si erau numai farmite din coaja. si azi cand m-am dus sa vad ce fac, mai facuse unu si era spart sub grilaj si incercau sa ajunga la el sa-l manance cred, ca doar ei l-au spart ca nu ajungea singur acolo jos... pls ajutati-ma ca nu stiu ce au de il sparg mereu, pe net citisem ca sunt parinti buni si au grija de ou foarte mult.

Răspuns Câştigător
| GenetiX a răspuns:

Zebrele australiene sunt pasari care daca nu considera ca puii pot supravietuii in mediu sparg ouale. Eu cred ca nu le place cuibul, el trebuie amenajat de tine putin si lasati pe ei sa continue cu fibre. la sfarsit de cuib trebuie sa le pui hartie de gen servetel necolorat fasii pentru a-l captusii. O alta chestie ca in perioada asta nu trebuie sa-ti tii fata non-stop langa ei daca asta-i agita.
Cauta si cumpara os de sepie, pentru ca ouale sa aiba coaja mai groasa altfel de asemenea il sparg. Considera asta la ei o contraceptie un mod de-a oprii viata inainte sa se formeze, un semn ca ceva nu e in regula.

Si cel mai important. Cuibul trebuie sa arate asa: http://i38.tinypic.com/2mwgef6.jpg

4 răspunsuri:
| mariaaaaaaaaaa a răspuns:

Apimele oua le sparg mereu. dupa ceva vreme nu o sa le mai sparga

funda?

| Iuliaaa_5786 a răspuns:

Zebrele fac oua? I don't want to see

| Lavinia_7630 explică:

Iuliaaa, daca nu citesti bine nu am ce sa iti fac... eu am scris zebre australiene si astea sunt pasari nu zebre din astea dungate cum crezi tu.

| gabitzalove a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa le iei un cuib ca pe grilaj nu o sa le cloceasca iar in cuib amplaseaza ata de calt gasesti in pet shop este alba aceasta le confera caldura oualeor am avut si eu zebre(6) dar din pacate mi-au murit si mai am una dar au facut vreo 6 pui
si te sfatuiesc ceva cand fac pui si vrei sa dai pastreazati tineretul (o pereche sau cati vrei tu sa tii)pentru ca batrani traiesc mai putin si au fertilitatea scazuta