| Centea_Ruben_1999 a întrebat:

Am o perusica ( Cukyta ) si un perusel( Cuky )
i-am dat drumu in casa iar cand sa prind pe Cukyta se pune pe mana mea. era calma iar cand sa arat la mami pleaca de pe degetul meu. Cuky nuci nu a stat pe degetul meu.
Ce sa fac ca sal obisnuiesc pe Cuky cu mine? plz!

2 răspunsuri:
| Madalina_Oana_1973 a răspuns:

? Ce varsta are Cucky?

| Sabby10 a răspuns:

Apropie mâna sau degetul de peruș din lateral, nu îl aborda frontal deoarece va interpreta acest gest ca pe o agresiune.
Vorbește blând și nu țipa chiar dacă te ciupește, țipetele sunt o invitație la agresiune, așa că perușul va continua să ciupească și să fugă de tine.
Nu îl privi fix în ochi, când vorbești cu el. Privirea fixă în lumea animalelor înseamnă amenințare! Clipește mai des, îngustează ochii și uită-te scurt timp în ochii lui, apoi schimbă privirea spre creștet sau aripioare.
Nu uita! De câte ori încerci să te apropii de el și să îl înveți să vină pe mâna ta, ai grijă să fie liniște în cameră, iar perușul să fie atent la tine.
Sunt niste pasi cheie pentru o relatie frumoasa cu perusul tau. Sper sa ati fie de folos. Funda daca te rog.