| AmyAmanda a întrebat:

Am o pisica care are aprox 6 luni.Sta numai in casa si ii fac baie odata la 2 sapt.Numai ca a incept sa aiba cateva probleme.A facut purici, desii nu interactioneaza cu alte pisici si nu iese afara decat pe balcon cam 5 minute cand e pedepsita deci nu stiu de unde ia luat.Ma rog, problema e ca au inceput sa ii apara niste rani pe cap.Am crezut ca e pentru ca mama o mai bate cand intra in bucatarie iar cat eu sunt la scoala sora meamai mica se mai "joaca" cu ea.Eu una nu o las sa muste pisica dar nu stiu ce face cat suntem eu si mama plecate(ea sta cu bunica).Am zis ca or fi rani ca tot cade se mai loveste ca alearga, ca mai o bate sorameamai mica dar i-a mai aparut o rana mare pe spate, cam pe gat si pare putin unfalata.Nu mai are blana in zona aceea adica pe rana si e foarte aspra pielea.Are vreo 3-4 milimetri aproximativ. Cele de pe cap sunt rosii ca niste rani dar cea de pe spate e...ciudata.Ce ar trebui sa fac? Sper ca nu a facut vreo boala ciudata.

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu exagera cu spalatul pisicii!

In general pisicile sunt foarte curate si de obicei fiecare pisica isi face toaleta singura.
Baia la pisica trebuie sa fie cat mai rara din 3 in 3 luni, deoarece baile dese vor elimina sebumul protector al firului de par si vitamina D, pe care pisica o reinoieste culcandu-se la soare. Cand faceti baie pisicii ai grija ca inainte de a uda blana sa nu fie fire incalcite de par. Baia se va face cu deosebita rabdare si este bine ca prima baita sa fie o experienta placuta pentru pisica ta.

Pentru purici poti lua de la farmacia veterinara zgarda anti-purici, spray-uri, picaturi recomandat pentru varsta pisicii tale.

| Anonim5566 a răspuns:

Nu stiu, mergi cu ea la veterinar. O fi din cauza hranei, o fi luat ceva de la alte animalute sau poate era bolnava de cand ai luat-o si acum s-a inrautatit.

| dia733 a răspuns:

I-aţi de la o farmacie săpun pentru pisici şi spală-l cu uşurinţă şi dacă tot mai rău este atunci du-te la veterinar urgent!