| anonim_4396 a întrebat:

Sora mea (mai mica) ma bate ma face proasta si in alte feluri. Ea e mai grasa si mai puternica.Eu nu am curaj sa dau in ea sau sa fac acelasi lucru ca ea. Dar cand ii spun mamei ce face sora mea minte si spune ca eu am batuto. Mama o crede pe ea cu siguranta pentru. ca ea e mai mica.Pana la urma tot eu suunt pedepsita. Ce sa fac?

14 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Inregistreaz-o si arata-i mamei tale adevarul

| VampDiaries a răspuns:

Pai eu am aceeasi situatie.Sora mea ma bate si cind ii spun mamei n-are folos si nici eu n-am curaju so bat sau sa-i spun ceva. chestia cu explicatu nu va merge. Incearca sa o ignori cind iti face aceste lucruri citeva zile nu vorbi nu te uia la fate ca nu o observi si ea nu va mai avea acel interes sa te bata sau sa te numeasca. Din cind in cind mai faceti ceva impreuna chestii din astea hand made. iata niste siteuri bune cu lucruri din astea pentru copii
http://www.casutacopiilor.info/category/lucru-manual/
http://talentedenazdravani.ro/blog/despre-talente/atelierul-de-creatie/

| muceacitalinda a răspuns:

Buna! crede-ma ..si eu sunt in asa situatie! si mie imi vine sa dau in el ( am frate) dar nu o fac pentru ca ma gsndesc ca mama ma va certa. eu cad mereu de vina pentu ca pe el il crede, are incredere deplina, iar de fapt el ma face cum vrea el! nu exista leac. sau asa cred eu. sa incercam sa ii ignoram. funda? doar daca vrei tu sau consideri ca a fost de ajutor

| dienuta1990 a răspuns:

Cu totii gresim dar mama ta ar trebui sa te creada pe tine pentru ca esti mai mare dar cumva ii ia apararea surorii tale.Trebuie sa te obisnuiesti cu ideea asta si sa incerci sa o schimbi pe sora ta.

| IlyncaFio a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu sora ta si sa vezi poate ajungeti sa va impacati!

| DeliaDelyDede a răspuns:

Omoar-o!

| iulikutza14 a răspuns:

Cea mai buna metoda:o bati si tu fara sa adua maicata sau sa ii lasi semn si pe urma ii Zici :daca nu te potolesti nu te mai ajut nciodata sau cand iti zice ceva sau iti face ceva te prefaci ca nu exista si sa vezi ca nu iti mai zice nimic

| DoneDon a răspuns:

O filmezi pe sora ta cand da in tine si ii arati apoi mamei tale

| Haha_Hilli_1990 a răspuns:

Nu-ti fie frica de ea bateo si tu sau ameninto cu ceva

| timeLEFT a răspuns:

Trebuie sa ii spui mamei tale ca trebuie sa te creada pentru ca tu esti sora mai mare si mai responsabila si sa nu o mai creada pe sora ta mai mica pentru ca ea mai minte din cand in cand. mult noroc!

| Adita181098 a răspuns:

Salut! Eu ti-as recomanda pur si simplu sa o ignori.Atunci cand va vedea ca este ignorata nu ar mai face asa. S in legatura cu mama ta ea crede ca sora ta fiind mai mica nu are cum sa iti faca ceva. Sper sa iti fi fost de ajutor.

| Kate123 a răspuns:

Ar trebui ca mama voastra sa supravegheze pe furis comportamentul surorii tale si sa isi dea seama cine are dreptate.
Sper ca te-am ajutat. funda?winking

| Andrei_Chircan_2003 a răspuns:

Te duci si ii dai cu pumnu in gura! Daca bu il chemi pe Lutzzz!

| Christopher_Nochomas_1995 a răspuns:

Spune-i ca e adoptata.