| yasmin1407 a întrebat:

Am o pisicuta de 5 luni, si azi cand m-am jucat cu ea, ea are tendinta sa muste, m'a muscat destul de rau si cand am tras mana, a cazut un dinte...
ii mai creste altul? sau saracuta o sa ramana asa

Răspuns Câştigător
| irinuca a răspuns:

Salutare yasmin,
Pisicile îşi schimbă dinţişorii între vârsta de 3 şi 6 luni. Uneori observi schimbarea dinţilor, alteori treaba asta trece neobservată pentru stăpân. Pisica mea şi-a schimbat dinţii fără ca eu să observ, spre exemplu.
I-am dat multe jucării de ros, plasticuri, beţe şi diverse capace de sticlă pe care le rodea cu o plăcere ciudată.
Te sfătuiesc să faci la fel. Dă-i un os mai mic de porc (fiert sau spălat) sau un cartilaj de la un os de pui (dar nu osul de pui pentru că-i poate face rău) şi las-o să roadă.
Şi pisicile simt nevoia de a roade diverse lucruri, mai ales când îşi schimbă dinţişorii. Le mănâncă gingiile şi simt nevoia de a-şi alina durerea.
Când te muşcă, spune-i "Au!" şi pleacă de acolo. Ignor-o pentru 10-15 minute. Va veni singură la tine, parcă pentru a-şi cere scuze pentru prostioară. De fiecare dată când te zgârie sau muşcă fă aşa iar în scurt timp pisica se va învăţa.
Baftă!

3 răspunsuri:
| Cappuccinooo a răspuns:

Buna!
Stai linistita.Nu e primul si nici ultimul dinte care ii va cadea.Ii va creste altul peste putin timp. Pisicile sunt ca si copii, isi schimba toti dinti.Am si eu o pisica, iti spun din proprie experienta. Sper ca te-am ajutat kiss Pa, pa!

| Bylok a răspuns:

Da,o sa ii creasca la loc.Si motanului meu i-au cazut coltii, dar au crescut repedewinking

| Alinnutza07 a răspuns:

Sigur ca ii creste altul :). intra si tu aici pls http://midnight-pearl.blogspot.com/