| anonim_4396 a întrebat:

Buna, la mine in curte a venit ieri un motan, cand ii dadeam motanului meu de mancare(il tin afara) a aparut si acel motan, a stat cam o ora in curte la mine si dupa a plecat dar s-a intoes pe la 1 dimineata sa ii dau de mancare(ieri) si azi a venit iar, pe la 12:30(noapta)si nu stiu ce sa fac ca sa ii imprietenesc, adica se cam bat si imi este frica sa nu fie ranit motanul meu. Mie imi este mila de animale si cand vad un animal(de obicei pisici) imi place sa le ajut, sa le dau mancare, apa etc. Am gasit doua pisici pe strada acum ceva timp si le-am luat(nu le-am luat in acelasi timp, adica ele doua nu aveau nici o legatura, le-am luat in perioade diferite) o data am salvat un pui de motan care era langa o strada unde circula mereu foarte multe masini si mieuna saracutul si mi-a fost mila asa ca l-am luat, doar ca peste o luna a murit, eu nu l-am luat in casa ci doar in curte ca sa il hranesc si sa ii dau apa si mereu se ducea la vecinii mei unde s-a imprietenit cu catelusa lor, acei oameni aveau si doi copii si motivu lpentru care a murit este pentru ca unul dintre ei nu a vazut ca pisica era la fotoliu(nu am inteles unde se afla, dar era pe la fotoliu) si a tras fotoliul. Iar a doua oara era un alt motan langa poarta curtii mele (nu cred ca era pui, era destul de mare, cred ca avea vreo 4-5 luni) si l-am luat, atunci era destul de frig afara si il tineam pe motanul meu intr-o camera, l-am luat in acea camera unde se afla si motanul meu si nu prea se intelegeau, adica nu se bateau, mai mult motanul meu il ataca, cred ca se simtea gelos, acel motan de pe strada era extrem de bland si voia mereu sa fie mangaiat, niciodata nu l-am vazut sa muste sau sa fie agresiv printr-un anume fel, desi motanul meu il cam ataca acel motan se dadea cu capul pe langa el si nu ii facea rau, dar cand s-a facut mai cald afara i-am dat drumul afara (amandurora) si de atunci nu l-am mai vazut pe acel motan. I-am mai dat unui alt motan de mancare si a venit de cateva ori la mine in curte ca sa ii mai dau(stiu, doar de motani am dat din pacate). Daca acest motan care a aparut ieri o sa vina mai des ma gandesc sa il consider ca si motanul meu avand in vedere ca va veni la mine des dar cum ii pot imprietenii? Nu stiu care incepe sa atace, l-am vazut o data pe motanul meu si de doua ori pe acel motan. Nu cred ca acel motan are stapan pentru ca nu cred ca ar veni la mine ca sa ii dau de mancare, adica s-ar duce la stapanul lui, nu? Niste sfaturi, va rog?

3 răspunsuri:
| florin926481f a răspuns:

Deci faptul ca tu ai adus un motan mare in curte acum si tu deja mai aveai unul e o problema, o sa se bata pentru terotoriu, motivul pentru care motanul pe care l ai avut inainte a plecat si nu s-a mai intors este pentru ca motanul tau nu il vroia.Acum se poate intampla acelasi lucru cu motanul asta, am patit ceva asemanator cand am adoptat un motan al strazii, in momentul ala eu aveam un pui de pisica pe care l am crescut de la 4 zile deoarece un vecin mi-a luat pisica care abia nascuse si a aruncat o undeva pe motiv ca s-a urcat pe masa lui...in fine la inceput motanul pe care l-am luat de pe strada il batea pe cel mic dar cu timpul au devenit cei mai buni prieteni.Situatia cu un motan la fel de mare nu e acceasi, motanul asta de pe strada batea mereu pisica vecinilor incat nu mai statea pe acasa de frica, pleca de acasa si se mai intorcea dupa cateva zile sa manance si tot asa pana unul dintre ei a disparut.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru florin926481f):

Pe care l-am gasit pe strada l-am avut cam doua saptamani si cand am vrut sa sa il scot nu prea voia, se agata cu ghiarele de ce prindea(desi il aveam in brate) probabil pentru ca se simtea bine(cred ca motanul meu incerca sa il accepte in preajma lui) si cand am ajuns in curte l-am lasat pe jos si ii era frica, a fugit si s-a urcat pe acoperis(cu ajutorul unui spatiului acela de la o fereastra)

| L1m80 a răspuns:

Doi masculi se vor bate intotdeauna.