| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu 3 intrebari/probleme legate despre caini:1.cate mese se da la un caine pe zi si cat, la ce intreval de timp?; 2.as dori si eu un program de masa si daca se da mancare inainte de plimbare sau dupa? 3.cum pot sa il invat sa faca treaba mica pe covorasele acelea absorbante pentru caini? Multumesc frumos!

9 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Lucrurile acestea se pot intreba la veterinar, deorece in functie de rasa, varsta dar si greutate se modifica cantitatea mesei si intervalul de timp.
Eu de exemplu la cainele meu de 14 ani, ii dau o masa dimineata ( supa speciala pentru ea, plus denta dentastix), apoi toata ziua are in bol mancare pentru caine si manca cand are ea chef si cand ii este foame, nu are program.
Program de plimbat art trebui sa ii faci in functie de tine, cand poti tu, dar sa fie fix, adica in fiecare zi aproximatv ca sa il obisnuiesti. Pe cainele meu il plimb in mare parte dupa masa deoarece consuma supa, adica mult lichid si e normal ca dupa jumatate de ora, o ora sa faca pipi. Deci trebuie urmatita si cantitatra de lichid pentru a nu te trezi ca are nevoie sa faca pipi si nu are unde ( asta cand o sa se obisnuiasca sa faca afara).
Iar legat de lavete, incerca sa dupa 30-60 de min dupa ce a baut lichide sa stea langa acele lavete, apoi o sa vezi ca o sa faca pe ele ( trebuie sa isi simta mirosul sau, sa stie ca acolo trebuie sa isi faca nevoile).

| Kriss96 a răspuns:

Depinde de varsta si rasa. Daca tot ceri atatea raspunsuri da si tu mai multe informatii. Un caine de o luna de exemplu nu mananca ca unul de 5 luni pentru ca un caine mic are nevoie de 4-5 mese pe zi, pe principiul putin si des. Cand mai creste poti sa-i dai 3 mese pe zi. Cand tu iei micul dejun, pranzul si cina atunci ii dai si lui de exemplu. Asa te inveti si tu cu mesele regulate care sunt foarte sanatoase.
Mancarea se da intotdeauna inainte de plimbare. In special daca este pui si se mai scapa prin casa. Ideea este ca in general ei cer afara (sau se duc ei unde au locul lor in casa) dupa ce mananca. Daca il duci afara si apoi ii dai sa manance o sa-ti faca in casa sau o sa ceara afara. Dar cel mai probabil face in casa. Mai ales la baieti ca ei sunt cu ridicatul piciorului si tot trag cate un strop pe unde apuca laughing
Ca sa-l inveti cu covorasele e destul de simplu daca ai rabdare. In primul rand trebuie sa observi cainele. Sa notezi de cate ori face traba mica, la ce intervale si ce manifestari are. Trebuie sa existe un fel de tipar. Cum am spus si mai sus de obicei fac dupa ce mananca. Odata ce ai invatat cand si cum se comporta cand ii vine il iei si il pui pe covoras. Si nu il lasi absolut deloc sa plece de acolo pana nu isi face treaba.
Si sa nu il scoti la plimbare pana nu isi termina schema de vaccinare.

| anonim_4396 explică (pentru Kriss96):

Are 7-8 luni, este de talie mica, nu stiu ce rasa este exact seamana cu un pechinez cu blana scurta, are 5 kg, si este vaccinat.

| Kriss96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar e maricel deja. Trebuie dus afara ca sa-si faca nevoile si ca sa se plimbe. Nu are rost sa-l ti pe covorase. La varsta lui trebuie sa se plimbe, sa socialezeze. Chiar si pe frigul asta. O hainuta e tot ce-i trebuie. Ei nu ingheata de frig ca oamenii. Daca il ti pe covorase nu va mai face afara apoi. O sa se invete numai in casa.

| anonim_4396 explică (pentru Kriss96):

Nu,dar ma gandeam sa nu mai ies asa des cu ea, adica daca nu am timp intr-un anumit moment sa isi faca nevoiile pe el...

| SüßesHäschen a răspuns:

1. 3-5 mese, depinde de rasa, talie si timpul 4-5 ore.
2. pedigree si mancare obisnuita, poti sa-i dai dupa plimbare, dar sa faca si o pauza ca daca il alergi sau va jucati s-ar putea sa vomite, si cand vi de la plimbare poti sa ii dai un bol de apa si um pic de mancare.

3. Chiar nu stiu

| Ademira a răspuns:

De ce iti iei caine daca nu ai timp de el? Un caine trebuie hranit, plimbat, alergat, socializat. Tu cand iti iei un caine, e ca si cand ai promite sa ai grija de el, ca si cand ai avea grija de tine. Ei au nevoie de miscare, nu de 15 minute de aer pe zi. In alta ordine de idei, mancarea se da in functie de varsta, rasa s.a.m.d. Depinde si ce ii dai. Daca ii dai mancare gatita, eu recomand de 2 ori pe zi si bobitele lasate sa ciupeasca din ele cand vrea. Cantitatea de mancare variaza si in functie de cata miscare face. Catelusa mea de exemplu primeste la un an si 4 luni asa: 2 farfurii de mancare gatita, boabe are tot timpul, de ros piept de pui deshidratat, 2 urechi de porc de caini si ceva chestii pentru dinti + cate o bucatica de morcov, de rosie, un pic de salata verde, ce prinde de la mine. Toate astea le mananca intr-o zi. Dar noi dimineata iesim 1 ora la alergat, apoi ea ramane acasa si doarme putin, apoi se joaca, vin eu acasa, iesim jumate de ora sa ne plimbam si dupa 3 ore alergam iar o ora. Ultima iesire e la ora 21 si stam pana la 22, iar prima iesire e la 5 jumate sau 6 dimineata. De mancat eu ii dau dupa plimbare, asta pentru ca nu e ok sa se joace sau sa alerge cu stomacul plin.

| Singlewolf a răspuns:

CITESTE ASTA SI O SA STII:

Ingrijirea cainilor

Canicula nu e prietenul cainelui - cum sa ii protejam
Canicula nu e prietenul cainelui - cum sa ii protejam Cainii sunt afectati major de caldura excesiva din timpul verii, din aceasta cauza trebuie sa facem tot posibilul sa le usuram trecerea peste zilele caniculare.Un lucru foarte important de retinut este ca ei nu au glande sudoripare. Singurul mod prin care cainii isi regleaza temperatura corpului este respiratia, din aceasta cauza ei stau cu gura intredeschisa si gafaie. Un prim ajutor pe care il poti oferi prietenului tau patruped este sa ii pui la dispozitie o cantitate mai mare de apa decat in mod obisnuit. Acest lucru duce la evitarea unei posibile deshidratari cauzate de transpiratia excesiva. De luat aminte sa nu "il rasfeti" cu apa rece, gandindu-te ca o sa il racoreasca

Patrupedele "dolofane" slabesc cu ajutorul stapanului
Patrupedele 'dolofane' slabesc cu ajutorul stapanuluiAnimalele de companie pot avea probleme cu greutatea in aceeasi masura ca si stapanii lor. Ingrasarea este asociata de cele mai multe ori cu alimentatia inadecvata, insa si rasa, inaintarea in varsta si diferitele problemele medicale pot avea un rol atunci cand animalele de companie devin supraponderale. Totusi, stapanii unui animal de casa mai "grasut" pot lua masuri pentru ca patrupedul sa ajunga la greutatea optima.Proprietarii de pisici supraponderale trebuie sa-si incurajeze patrupedele sa faca mai multe exercitii fizice. Asta inseamna ca reprizele de joaca trebuie prelungite si atentia acordata pisicii trebuie sa vizeze mai multa miscare din partea patrupedului. De asemenea,

Animale de casa cu handicap - Caini si pisici cu 2 sau 3 picioare
Animale de casa cu handicap - Caini si pisici cu 2 sau 3 picioare Proprietarii de pisici sau caini isi numesc animalele "prieteni patrupezi", insa exista cazuri in care necuvantatoarele raman fara unul sau doua picioare. Chiar daca nu e usor sa vedeti un animal schiopatand in timp ce ar trebui sa alerge plin de vitalitate, trebuie sa fiti capabili sa acceptati si sa incurajati dorinta cainelui sau pisicii sa se adapteze la o noua situatie. Daca reusiti sa-i intelegeti nevoile, animalul suferind va va rasplati atentia cu devotament neconditionat. Animalele care se nasc fara un picior, sau chiar fara doua, au un avantaj atunci cand vorbim de adaptarea la limitele lor, avand in vedere ca nu stiu cum e sa aiba patru picioare. Deloc surprinzator

Animale de casa cu handicap - Orbirea
Animale de casa cu handicap - Orbirea Majoritatea proprietarilor de animale de companie sunt preocupati de obisnuirea cainelui cu regulile casei sau de dezvatarea pisicii care zgarie canapeaua. Situatia se complica atunci cand intervine un handicap si toate lucrurile pe care le considerai usoare pentru tine si patrupedul tau necesita deodata mult mai multa atentie. Problemele de comportament si corectarea lor sunt doar o parte normala a zilelor petrecute alaturi de animalul de companie, dar instalarea unui handicap, precum pierderea vederii, poate fi traumatizanta atat pentru patruped cat si pentru stapan. Supararea de dupa momentul imbolnavirii trebuie sa fie insa de scurta durata pentru ca viata continua si poate aduce ani

Animale de casa cu handicap - Surzenia
Animale de casa cu handicap - Surzenia Animalele domestice sunt foarte asemanatoare oamenilor in privinta nevoii de atentie si afectiune. Atunci cand lucrurile iau o intorsatura neplacuta si animalul tau isi pierde auzul, trebuie sa te folosesti de capabilitatea de a intelege noile nevoi ale patrupedului. Aici este principala provocare a stapanului: sa gaseasca cele mai bune metode pentru a usura viata animalului sau de companie si de a-i oferi cele mai bune conditii pentru o viata lunga si fericita.Ca si in cazul oamenilor, pierderea auzului la animale poate fi provocata de mai multi factori: diferite boli, accidente, probleme genetice sau imbatranire. Unul dintre cele mai bune indicatoare ale surzeniei in lumea animalelor

Protejarea cainelui in timpul verii
Protejarea cainelui in timpul verii Vara inseamna pentru toata foarte multi oameni soare, vacanta si relaxare. Din pacate, acest anotimp aduce cu el si riscul aparitiei unor afectiuni specifice, cum ar fi arsurile, hipertermia si insolatia. Nu numai oamenii sunt afectati de aceste probleme. Animalele de companie pot suferi, in aceeasi masura ca si stapanii lor, de efectele negative ale expunerii exagerate la caldura. Cainii vor avea nevoie de mai multa atentie din partea stapanilor in sezonul estival si este esential ca cei din urma sa inteleaga pericolele la care sunt expuse patrupedele lor in lunile calduroase. Putini proprietari de caini realizeaza ca si patrupedele lor pot suferi arsuri ale pielii de pe urma razelor solare

Tipuri de pat pentru caine
Tipuri de pat pentru caineUnde doarme cainele nostru? Este evident ca patul nostru sau canapeaua sunt si ele optiuni dar nu sunt intotdeauna alegerea ideala. Cainele are nevoie sa se retraga si sa se relaxeze intr-un refugiu confortabil, pe care sa il recunoasca drept "locul" sau. Un pat special reprezinta una dintre nevoile de baza ale unui caine. Alegerea celui mai bun pat poate fi destul de grea in situatia in care avem nenumarate variante din care sa alegem.Patul standard pentru caini arata ca o perna si se gaseste in multe forme, marimi, materiale si culori. Unele dintre aceste paturi sunt umplute cu bucati mici de cedru pentru a indeparta insectele si mirosurile neplacute. Majoritatea paturilor standa

Cum sa faci masaj cainelui acasa
Cum sa faci masaj cainelui acasaIntr-o haita, seful isi exprima deseori dominarea asupra subordonatilor prin atingere. Cainilor le place sa fie atinsi si imbratisati, pentru ca le aduce aminte de linsul mamei din perioada in care erau pui si, astfel, legatura emotionala dintre stapan si animal devine mai puternica. Cercetari realizate la mijlocul secolului trecut la Universitatea din Wisconsin, au aratat ca atingerea este esentiala pentru o dezvoltare corecta a puilor de caini. S-a demonstrat ca puii separati de mama si fratii lor vor dezvolta grave probleme de sanatate cat si comportamentale, desi vor fi hraniti corespunzator. Potrivit oamenilor de stiinta, cainii au nevoie de contacte fizice zilnice pentru a fi bucurosi

Cand cainele nostru a imbatranit
Cand cainele nostru a imbatranitCainii imbatranesc mult mai repede decat oamenii si fara sa ne dam seama, catelusul vioi de ieri, astazi este un batranel care se misca agale. Chiar daca patrupedul nu mai este la fel de plin de viata, batranetea nu trebuie sa fie o perioada trista pentru animalul nostru de companie. Cu vizite regulate la veterinar, hrana si ingrijire adecvata cainele aflat la "varsta a treia" poate sa traiasca multi ani sanatos si fericit.Cainii din rasele de dimensiuni mari sunt considerati batrani dupa sase sau sapte ani, in timp ce rasele mai mici imbatranesc mai greu, dupa ce implinesc zece ani. Cea mai buna metoda de a recunoaste daca un caine a imbatranit este sa ii urmarim comportamentul

VIER PFOTEN recomanda protejarea labutelor animalelor de companie pe timpul iernii
VIER PFOTEN recomanda protejarea labutelor animalelor de companie pe timpul ierniiPentru a pastra placerea plimbarilor cu cainele dumneavoastra pe durata iernii, VIER PFOTEN va recomanda cateva masuri speciale de ingrijire a acestuia. Posesorii de pisici ar trebui si ei sa tina cont de anumite lucruri pentru a se asigura ca animalele vor fi sanatoase tot timpul sezonului rece. Martina Schnell, expert VIER FPOTEN in animale de companie: „Majoritatea cainilor adora sa alerge prin zapada. Cu toate acestea, bucatile de gheata, sarea si nisipul folosite pentru topirea zapezii le pot provoca taieturi fine la nivelul labutelor sau crapaturi intre degete. Chiar si ranile la inceput nesemnificative pot deveni foarte dureroase pentru animale. In plus, cainii isi ling deseori labute

Baia cainelui - cand, de ce, cu ce si cum
Baia cainelui - cand, de ce, cu ce si cum In principiu un caine sanatos nu are nevoie de baie, el mentinandu-se curat prin periere si pieptanare, care sunt procedee suficiente pentru a indeparta cu succes firele de par moarte si murdaria care se aduna in blana (praful si celulele moarte de pe piele). Un caine sanatos are blana lucioasa - luciul este conferit de secretia naturala de sebum care se intinde pe firul de par, protejandu-l si dandu-i un aspect sanatos. O blana sanatoasa, acoperita cu o cantitate normala de sebum, este stralucitoare, nu se electrizeaza si, daca animalul este bine ingrijit prin pieptanare si periere regulata, glandele perianale sunt vidate si cainele nu are o boala care sa ii dea un miros neprevazut

Cainele de curte si protectia impotriva gerului
Cainele de curte si protectia impotriva gerului Din ce in ce mai multi romani locuiesc la casa si, prin urmare, din ce in ce mai multi dintre ei isi tin cainele in curte. Cu toate ca traiul in aer liber este in general prielnic cainelui, cu conditia sa beneficieze de plimbarea zilnica in ritm alert si de atentia stapanului, exista doua perioade critice pe an cand cainele are nevoie de precautii suplimentare si conditii speciale: miezul verii (canicula) si miezul iernii (gerul). Temperaturile scazute, mai ales in conditii de umiditate atmosferica crescuta, agraveaza simptomele unor afectiuni existente ale oaselor si articulatiilor; astfel, daca aveti un caine batran suferind de artrita sau un caine care a avut un os fracturat

10 moduri de a-ti intineri cainele
10 moduri de a-ti intineri cainele Asa cum oamenii incearca sa-si pastreze tineretea si vitalitatea cat mai mult timp, iar revistele abunda in articole despre cum sa ne pastram tineretea cat mai mult si cainii au dreptul la acelasi tratament. Conform unor cercetari... americane bineinteles s-a format un "Top 10 al intineririi cainilor". Un caine sanatos trebuie sa "tina la silueta"; o alimentatie sanatoasa il va intineri cu aproximativ 1 an si 8 luni; Dantura cainelui este importanta, ea trebuie periata de 3 ori pe saptamana si este recomandat ca el sa manance biscuiti speciali care au acelasi efect ca si guma de mestecat pentru oameni. O dantura sanatoasa il mai intinereste cu inca 6 luni;

Ingrijirea cainelui - la salonul de frumusete sau acasa?
Ingrijirea cainelui - la salonul de frumusete sau acasa? Pentru cei care nu au timp liber la dispozitie, salonul de infrumusetare canina pare solutia ideala pentru a avea un caine curat si ingrijit; daca va ganditi mai bine, drumul pana la salon, timpul pe care-l petreceti acolo si drumul inapoi este egal cu timpul pe care l-ati petrece facandu-i dumneavoastra insiva toaleta cainelui. Despre ingrijirea blanii si despre ingrijirea dintilor am mai vorbit; pe langa aceste operatiuni mai trebuie sa aveti grija de ochii, urechi si labe. Ochii Daca exista secretii, se recomanda administrarea unor picaturi pentru ochi. Inflamatiile usoare vor disparea repede, in 3-4 zile; daca inflamatiile persista, cereti sfatul medicului.

Hainuta pentru catei pentru zilele friguroase
Hainuta pentru catei pentru zilele friguroase Un accesoriu potrivit (si necesar, mai ales pentru rasele de talie mica, cu par scurt si mai sensibile la frig) este hainuta; desi in comert se gasesc o multime de astfel de hainute, adaptate diverselor talii si rase, cu diverse modele si din diverse materiale, este mult mai amuzant (si satisfactia este mai mare) sa confectionati cu propriile dumneavoastra mijloace o hainuta potrivita pentru prietenul dumneavoastra canin. Va recomandam sa alegeti materiale calduroase, semi-elastice, pentru ca hainuta sa se muleze perfect pe corpul catelului dumneavoastra si sa il apere cu adevarat de frig. Mai jos gasiti tiparul dupa care veti croi hainuta; atentie la luarea masurilor corecte

Ingrijirea saptamanala a dintilor
Ingrijirea saptamanala a dintilor Nu numai urechile necesita ingrijire si atentie saptamanala! O dantura sanatoasa este extrem de importanta, chiar vitala, pentru caine. In timp ce cainii hraniti cu mancare uscata necesita doar o verificare a starii gingiilor si a dintilor, cainii a caror hrana nu are proprietati "abrazive" (de exemplu, mancarea gatita in casa) necesita periaj regulat. Cainii nu fac carii, in schimb problemele care apar sunt inflamatiile gingiei datorita depunerilor de tartru. Aceste inflamatii pot degenera in abcese dentare (acumulari de pungi de puroi la baza dintelui si sub el), care slabesc radacina dintelui si care pot fi tratate chirurgical, doar de catre medic. In cazurile grave

Trei cauze ale mirosului neplacut la caine
Trei cauze ale mirosului neplacut la caine Trei "zone" ale corpului cainelui pot fi cauza mirosului urat (discutam aici despre mirosurile neplacute, "nesanatoase", nu despre mirosul specific de "caine", al animalului sanatos si curat): >>> URECHILE In cazul in care igiena acestora nu este corespunzatoare, pe suprafata interioara a urechii se depune cerumen in exces; la animalul ingrijit, sanatos, acest cerumen este galbui, fara miros, prezent in cantitate mica. La animalul neingrijit, depunerile de cerumen sunt masive, in timp culoarea galbuie se modifica, secretia devenind maronie, urat mirositoare si daca masurile corespunzatoare de igiena nu sunt luate la timp

Ingrijirea saptamanala a urechilor
Ingrijirea saptamanala a urechilor Saptamanal, pe langa ritualul obisnuit al ingrijirii blanii, vom acorda o atentie speciala urechilor si danturii cainelui. Pentru ca aceasta operatiune sa se desfasoare intotdeauna cu succes, este bine sa ne obisnuim cainele inca de la inceput cu toata "procedura", astfel incat s-o accepte, daca nu cu placere, cel putin cu rabdare. Ingrijirea urechilor nu presupune in general rezistenta din partea cainelui, deoarece manipularea acestei zone le produce placere. In cazul in care, desi executi operatiunea corect si cu blandete, cainele isi fereste urechile si nu descoperi o zgarietura sau o capusa, s-ar putea sa aiba o zona dureroasa si trebuie prezentat medicului veterinar

Toaleta zilnica - o blana lucioasa, sanatoasa si maiDresajul cainilor

Catelusii care intampina prin sarituri insistente
Catelusii care intampina prin sarituri insistentePentru a va invata catelul sa nu sara pe picioarele dumneavoastra cand ajungeti acasa este nevoie de disciplina, in special din partea stapanului. Mai intai, trebuie sa intelegeti de ce patrupedul sare. Contactul vizual este una dintre metodele de baza ale comunicarii canine. Ochii nostri se afla deasupra lor, asa ca, pentru a ne intampina cum trebuie, cainii incearca sa ajunga la nivelul ochilor stapanului. Saritul excesiv al cainelui ignorat sau chiar incurajat de stapan va duce la incidente nedorite in care patrupedul matur va sari pe orice persoana pentru a-i atrage atentia.La inceput, comportamentul catelului este urmat de o imbratisare si demonstratii de afectiune. Dar dupa primele zece luni

Anxietatea de separare la caini
Anxietatea de separare la caini Cainii sunt cele mai indragite animale de companie pentru ca sunt foarte sociabili, puternic atasati de stapanii lor si devotati. Totusi, aceleasi caracteristici contribuie la aparitia unei probleme de comportament foarte intalnita: anxietatea declansata de despartire. Pentru caini, "haita" inseamna supravietuire. Stapanii asigura un adapost, mancare, siguranta si ii ofera cainelui un rol in familie. Un caine separat de stapanul sau se poate simti nesigur si stresat.Un caine poate manifesta in mod natural anxietate atunci cand este separat de stapan dar exista si cazuri in care evenimente traumatice sau schimbari majore in viata patrupedului pot declansa aceasta problema de comportament

Cainii care mananca iarba
Cainii care mananca iarba Mancarea unui caine este deseori asociata cu imaginea unui os. Asa ca puteti fi destul de surprinsi cand vedeti un caine mancand altceva decat hrana de origine animala. Cainii mananca o varietate de plante, de la legume crude sau gatite la fire de iarba. Din aceasta lista, partea cu mancatul ierbii a nedumerit cei mai multi proprietari de animale de companie. Adevarul este ca pentru caini este absolut normal sa manance din cand in cand putina iarba si fac asta pentru niste motive intemeiate.- Ajuta la digestie: acesta este cel mai intalnit motiv pentru care cainii mananca iarba. Studii stiintifice au demonstrat ca nu numai cainii ci si mare parte dintre animalele omnivore beneficiaza

Cum tratam latratul excesiv al cainelui
Cum tratam latratul excesiv al caineluiCainele comunica prin latrat. Fie ca va avertizeaza ca cineva este in apropiere sau ca va anunta ca ii este foame, acesta este principalul mod in care patrupedele isi exprima o dorinta sau un instinct. Este posibil ca latratul sa fie si o maniera de comunicare cu alti caini. De asemenea, unele rase au fost crescute pentru a latra, ca cele de vanatoare sau paza. Totusi, achizitionarea unui caine dintr-o alta rasa nu garanteaza evitarea problemelor cu latratul excesiv.Cainii sunt animale foarte sociale si simt permanent nevoia sa fie alaturi de "haita" lor. Pe cale de consecinta, patrupedele lasate afara sunt foarte predispuse la problemele legate de latrat. Una din cauzele latratului

Cateii mici care rod - ce facem?
Cateii mici care rod - ce facem? Catelusii pot cauza surprinzator de multe stricaciuni. Ei pot sa provoce zgarieturi adanci in usi de lemn si mobila, sa sape in locuri atent amenajate sau sa mestece obiecte pretioase pentru stapanii lor. Aceste stricaciuni sunt costisitoare si pot afecta relatia dintre om si animalul sau de cmpanie sau chiar si sanatatea patrupedului. Rosul este, de obicei, o manifestare normala a cateilor si devine o problema decat atunci cand afecteaza obiecte nepotrivite. Exista mai multe motive pentru care catelusii rod orice le pica in gura. Patrupedele pot fi plictisite, pot avea foarte multa energie, le cresc dintii sau, pur si simplu, pot fi foarte curioase. Cainii invata cu gurile lor

Invata catelul unde si cand sa iasa afara
Invata catelul unde si cand sa iasa afaraCainii trebuie sa inteleaga si sa invete care sunt locurile acceptabile pentru a se usura. In cele din urma nu putem evita "chemarea naturii" iar daca nu acordam atentie dresajului legat de eliminare, animalul nostru de companie isi va face nevoile oriunde. La inceput trebuie sa alegem un loc care va ramane stabilit ca zona in care cainele va invata sa-si faca nevoile in casa. Cainelui nu ii place sa aiba "cuibul" murdar asa ca va cauta un loc pentru a se usura. Putem urmari comportamentul cainelui in timp ce isi face nevoile afara pentru a putea detecta semnele de avertizare atunci cand este in casa. Cand credem ca e momentul, luam cainele si il ducem in zona special am.

Limbajul trupului la caini
Limbajul trupului la cainiDaca stim sa citim limbajul corpului unui caine reusim sa intelegem animalul, sa-i apreciem atitudinea si sa-i anticipam urmatoarea miscare. Deoarece sunt necuvantatoare, cainii "vorbesc" prin limbajul trupului. De fapt vocalizarea, in cazul cainelui, are un rol secundar fata de mesajele pe care le poate transmite cu trupul sau. Odata ce invatam tipurile de baza ale limbajului miscarilor unui caine, putem sa observam modul in care aceste patrupede interactioneaza cu oamenii sau cu alte animale. De asemenea, intelegerea limbajului gestual in cazul cainelui ne poate ajuta sa ne protejam pe noi si pe cainii nostri de situatii periculoase, sa usuram procesul de dresaj sau in identifica

Scurt istoric al curselor de sanii in Romania
Scurt istoric al curselor de sanii in RomaniaCa iubitori ai sportului cu sanii trase de caini, ne bucuram pentru faptul ca din an in an sunt tot mai multi iubitori, doritori de a practica si de a sustine acest sport. Probabil ca nu se cunoaste faptul ca acest sport face in 2008, opt ani de cand a fost organizata prima cursa de sanii (demonstrativa), cursa organizata de Clubul National Roman Siberian Husky, organizata prin Dna. Melania Margineanu si Dna Feticu Irina, la Sinaia, pe partia B.N.R..Pentru a putea fi organizata aceasta cursa, organizatorii au intampinat foarte mari piedici din partea anumitor chinologi, care nu au dat dovada de nici ceea mai elementara intelegere.La aceasta cursa au participat concurenti din Arad, Brasov

Cele 4 concepte de baza in dresaj
Cele 4 concepte de baza in dresajDresajul este o arta! Dar totusi ce este dresajul canin? Cea mai buna definitie ar fi aceea ca dresajul canin inseamna in a educa un caine sa faca ce vrem atunci cand noi vrem! Pentru a avea rezultate pozitive in procesul de dresaj canin, tinem cont de urmatoarele regulisickrepetarea- ritmicitatea- continuitatea- progresivitatea1. Repetarea Deprinderile invatate sunt repetate pe tot timpul procesului de dresaj. Acestea trebuie sa fie executate corect, indiferent de factorii de distragere la care este supus animalul, factorii meteorologici, ora la care se lucreaza cu el etc.2. Ritmicitatea Intotdeauna exercitiile nu se repeta in aceeasi succesiune. Ele se alterneaza intre ele introducand si el

Ce este predresajul?
Ce este predresajul? Predresajul trebuie inceput imediat dupa achizitionarea puiului si reprezinta o etapa esentiala a educatiei oricarui caine. Este o perioda in care puiul invata foarte usor, de aceea respectand un program, impunand cateva reguli de convietuire si recompensand comportamentul adecvat vom preveni aparitia unor probleme de comportament, ne vom usura viata si vom diminua perioada necesara instruirii ulterioare a cainelui. Profitand de instinctele native ii vom insufla micutului valorile motivationale pe care le vom specula mai tarziu odata cu inceperea programului de dresaj. Tot acum vom stabili orele de masa si cele de plimbare, vom delimita camerele sau locurile din casa in care accesul este interzis

Socializarea puilor de caine
Socializarea puilor de caine Socializarea este reprezentata de intregul proces prin care puii de caine cunosc lumea din jurul lor si invata sa interactioneaze cu persoanele si animalele din jur. Intregul proces de socializare este foarte important, ca orice alt animal cainele este supus unuor stimul ( sunete, mirosuri, evenimente, actiuni etc.) noi si necunoscuti pana atunci, daca procesul nu se realizeaza in conditii de siguranta si incredere pentru el unul sau mai multi stimuli ii pot cauza frica si anxietate. Obisnuinta este procesul prin care cainele se va obisnui cu fiecare stimul in parte si va reactiona intr-un mod firesc si netraumatizant la acel stimul. Pentru a evita starile de frica si anxiet

Obisnuirea cu botnita
Obisnuirea cu botnita Acest accesoriu canin incomod (si, in cazul cainilor bine educati si socializati, inutil) este, in locuri publice si pentru anumite rase, obligatoriu prin lege. Astfel, vrand-nevrand, va trebui sa va obisnuiti cainele sa accepte si sa suporte incomoda botnita, pentru a nu va confrunta cu situatii neplacute. Obisnuirea cainelui cu acest accesoriu restrictiv poate fi foarte dificila, dand dureri de cap stapanului (care este constient ca botnita va trebui sa fie acceptata de voie, de nevoie de catre caine) si enervand la culme cainele, care, pe langa faptul ca o percepe ca pe o restrictionare a posibilitatilor sale de aparare si comunicare (prin obstructia botului)

Comportamentul deviant la caine
Comportamentul deviant la caine Marea majoritate a proprietarilor unui caine intalnesc probleme din cele mai diverse in comportamentul cainilor lor; o mare parte din ele par destul de amuzante la prima vedere, dar nu si pentru stapan, care trebuie sa-si dezvete cainle sa se poarte intr-un anume fel. Daca cainele sapa gropi, incearca sa-si prinda coada, se tavaleste in gunoi etc. ocazional, comportamentul lui este unul absolut normal; daca insa face aceste lucruri in mod constant atunci exista o problema de comportament care trebuie rezolvata. Problemele de comportamnet se pot transmite si genetic in functie de rasa; de exemplu, Bull Terrier-ul englez este cunoscut ca un caine care alearga in jurul cozii, l...

Ajutor! Cainele meu e agresiv fara a fi provocat
Ajutor! Cainele meu e agresiv fara a fi provocat Sa vezi doi caini batandu-se este in acelasi timp o imagine terifianta cat si un pericol daca incerci sa-i desparti, dar este periculos si sa-i lasam sa se bata, pentru ca se pot rani sau, in anumite situatii, chiar omori unul pe celalalt. O "bataie" in joaca intre caini este ceva absolut normal, dar in momentul in care cainele dumneavoastra este prea agresiv este momentul sa luati masuri. Agresivitatea fata de alte animale este de obicei o consecinta a unei insuficiente socializari in perioada de crestere a catelului (lipsa unui numar constant si suficient de contacte cu caini, alte animale si oameni) si a unui tratament neadecvat (pedepse corporale, cainele sta prea mult timp

Comanda "Lasa!"
Comanda 'Lasa!' Aceasta comanda este esentiala pentru a evita situatiile in care dorim sau este necesar ca prietenul nostru canin sa dea drumul fara ezitare, imediat, unui obiect (sau chiar persoana!). Intrucat cainii sunt in general posesivi si, in plus, le place sa se joace tragand de obiecte tinute de la celalalt capat de altcineva, este total nerecomandabil sa incercati sa-l invatati sa execute aceasta comanda punand mana pe obiectul respectiv si tragand de el. O metoda eficienta este aceea a "schimbului". Astfel, veti incepe prin a avea la indemana o gustare pe care stiti cu siguranta ca prietenul dumneavoastra canin o apreciaza. Cand cainele a apucat din proprie initiativa, in imediata

Jocuri serioase - pentru ca dresajul sa fie distractiv!
Jocuri serioase - pentru ca dresajul sa fie distractiv! Partea I Este si distractiv si "sportiv" sa ne jucam cu cainele - zilnic, o partida de joaca in aer liber ne face bine si noua, si lui. Desi unele jocuri sunt pur si simplu distractive, o idee buna este sa imbinam utilul cu placutul si sa ne jucam cu cainele in asa fel incat el sa si deprinda cateva obiceiuri sanatoase. APORT! Unul dintre jocurile preferate ale cainilor este acela in care trebuie sa aduca inapoi un obiect aruncat de stapan. De foarte multe ori cainele intr-adevar alearga si recupereaza obiectul respectiv (fie el minge, bat sau o jucarie), dar "uita" sa-l aduca inapoi stapanului, care este nevoit ori sa astepte pana cand cainele se plictiseste si lasa

Comanda "Culcat" - partea 1
Comanda 'Culcat' - partea 1 Inainte de a incepe, va reamintim ca metodele de dresaj pe care vi le prezentam in acest site apeleaza la rabdarea stapanului si la intelegerea faptului ca, desi exista si alte metode care si-au dovedit eficienta, le preferam pe acelea care determina cainele sa execute comenzile cu placere si din respect fata de stapan, nicidecum de frica. Ca si comanda "sezi", comanda "culcat" implica doua etape; prima etapa, de patru saptamani, este aceea in care cainele intelege ce vrem de la el si invata sa execute comanda; a doua etapa este aceea in care cainele invata sa se mentina in pozitie pana la "anularea" comenzii de catre stapan. Pentru a putea spune ca si-a insusit corect comanda, culcat

Argumente pro si contra folosirii zgardei de forta
Argumente pro si contra folosirii zgardei de forta Zgarda de forta, denumita "popular" si "zgarda cu dinti" sau "zgarda cu tepi", este utilizata in special pentru cainii de talie mare, ca o metoda suplimentara de a-i impiedica sa "traga" in lesa si pentru a-i forta sa mearga la picior, "compensand" sau "suplimentand" un dresaj corect in acest scop. De asemenea, multi proprietari de caini de talie mare, in special femei, simt ca nu au suficienta forta fizica pentru a tine cainele in cazul in care acesta intentioneaza sa se manifeste agresiv fata de alt caine sau fata de oameni si atunci utilizeaza zgarda de forta pentru a "tempera" cainele in astfel de situatii

Comanda "Sezi!" si cum poate fi ea insusita eficient de catre caine
Comanda 'Sezi!' si cum poate fi ea insusita eficient de catre caine Una dintre cele mai importante comenzi de obedienta, esentiala in educatia oricarui caine, indiferent de talie si scopul pentru care l-am adoptat, este comanda "Sezi!". Multi posesori de caini se plang de faptul ca prietenul lor canin nu si-a insusit corect aceasta comanda si ca o executa "atunci cand vrea el" sau, in cel mai rau caz, o ignora complet. Acest fapt se datoreaza insusirii defectuoase a comenzii, lipsei perseverentei stapanului in a exersa comanda cu cainele sau sau lipsei unei metode adecvate de dresaj. Multi posesori de caini incearca sa determine cainele sa execute comanda apasandu-l pe spate, pana cand acesta este fortat sa stea jos - aceasta metod

Cainele tau vine cand il chemi?
Cainele tau vine cand il chemi? Una dintre comenzile de care la un moment dat poate chiar depinde viata cainelui tau este cea pe care ai ales-o ca sa il chemi la tine. "Aici!" sau "Vin'aici" este o comanda esentiala si se foloseste de obicei asociata cu numele cainelui. Foarte multi proprietari de caine se plang ca aceasta comanda este adesea ignorata de caine; este foarte probabil ca ea sa nu fi fost "predata" corect sau "recompensa" cuvenita a intarziat sa apara sau a fost chiar inlocuita cu altceva. Nu sunt rare cazurile in care vedem un caine alergand fara o tinta anume si un stapan cu lesa in mana fugind dupa el, suparat si nervos, strigand "aici!" pe tonuri.

Ca sa fii seful haitei.
Ca sa fii seful haitei. Cainele este un animal social, care in libertate se asociaza cu cei de aceeasi specie si formeaza o haita. In haita trebuie sa existe un lider - atunci cand autoritatea liderului se clatina, din orice motiv s-ar intampla asta, restul cainilor aspira la pozitia de conducator. Dupa lupte constante pentru suprematie unul dintre ei iese invingator si este acceptat si respectat ca un veritabil sef. Noi percepem cainele ca pe un membru al familiei care nu poate sa vorbeasca articulat si se comporta ca un copil, mai mult sau mai putin rasfatat. Cainele, la randul lui, ne percepe ca pe membrii haitei. Fara sa vrem, aceste perceptii diferite intra adesea in conflict.

3 reguli de baza
3 reguli de baza Stii probabil deja ca trebuie sa fii seful haitei pentru ca tu si catelul tau sa va simtiti bine impreuna! Dar cum ii explici si lui asta? Evident, daca ii explici "omeneste" nu va pricepe. Asa ca trebuie sa incerci sa intelegi ce se intampla in mintea lui, la ce reactioneaza si, mai ales, cum - in acest fel, pe langa metodele recunoscute de dresaj, vei gasi propriile tale metode, care sa ti se potriveasca si tie, si lui. Pana atunci, tine minte 3 reguli de baza ale dresajului corect: Regula nr. 1 - NU LOVI ANIMALUL! "Cainele seamana cu stapanul" si "Cine seamana vant culege furtuna", se spune. Daca tu esti violent, cainele tau va invata Hrana cainilor

Schimbarea dietei la caini si obiceiuri neplacute in hranire
Schimbarea dietei la caini si obiceiuri neplacute in hranireCainii cateodata pare ca au un stomac "de fier" si reusesc sa manance obiecte si substante care ne dezgusta. Este adevarat ca prietenii nostri patrupezi pot manca multe lucruri fara probleme dar la fel de valabila este ideea ca o schimbare brusca in dieta principala a cainelui poate afecta stomacul si obiceiurile de hranire ale animalului. Schimbarea dietei cainelui trebuie facuta treptat pe o perioada de cel putin patru zile. In prima zi a procesului de schimbare ar trebui sa nu renuntam deloc la mancarea veche. Umplem castronul cainelui cu trei sferturi mancare veche si un sfert cu noua hrana. Folosim aceasta proportie pentru inca doua zile. Dupa acest prim pas, marim la jumatate

Problemele cu greutatea la caini
Problemele cu greutatea la cainiCata mancare sa dam cainelui? Daca ii hranim prea mult se ingrasa si pot dezvolta grave probleme de sanatate. Daca le dam prea putina mancare vor deveni "gunoieri" si vor manca orice ar parea ca e gustos. Unii caini nu au un punct de "plin" in timp ce altii sunt foarte pretentiosi. E foarte greu sa stii care e cea mai buna cantitate de mancare pe care o putem da cainelui cata vreme acesta nu poate sa ne spuna. Un caine nu va refuza niciodata ceva delicios.Alegerea de a umple permanent castronul cainelui cu mancare pentru ca animalul sa se poata hrani ori de cate ori simte nevoia nu este deloc recomandata. Cainii care se hranesc oricand doresc sunt mai predispusi la obezita...

Retete de mancare pentru caini preparate in casa
Retete de mancare pentru caini preparate in casa Retetele de mancare pentru caini prezentate mai jos sunt destinate cainilor adulti, sanatosi, fara probleme digestive sau alergii alimentare, cu grad de activitate medie. Mancarea astfel preparata se poate servi, in functie de reteta, imediat sau dupa ce se raceste ajungand la temperatura camerei.Mancarea pentru caini preparata in casa poate fi pastrata la frigider timp de doua zile; se recomanda ca aceasta sa fie scoasa din frigider cu cel putin 30 de minute inainte de servire, pentru a ajunge la temperatura camerei. Daca doriti sa o serviti cainelui mai repede de o jumatate de ora, mancarea pentru caini preparata in casa se poate incalzi usor la cuptorul cu microunde

Sarea in alimentatia cainelui
Sarea in alimentatia cainelui Clorura de sodiu (NaCl) – sau sarea, dupa denumirea bine cunoscuta – este indicata si necesara in alimentatia cainelui. Este gresita conceptia conform careia alimentele destinate cainelui nu trebuie sa contina sare si, ca urmare, prepararea alimentelor fara acest ingredient esential. Sarea este un constituent de baza al organismului, asadar este indispensabila pentru cainele sanatos. In plus, catelele care alapteaza au nevoie de o cantitate crescuta de sare in ratia alimentara! Sarea poate fi evitata in cazul in care ratia cainelui contine o cantitate mare de carne, dar aceasta procedura nu trebuie sa devina o regula, deoarece carnea in exces poate genera boli de nutritie.

Orezul in alimentatia cainelui
Orezul in alimentatia cainelui Orezul este un aliment excelent pentru alimentatia cainelui, fiind usor digerabil si bogat in substante nutritive; desi continutul de proteina al orezului este mai scazut decat cel al graului si a altor cereale, faptul ca este usor digerabil (intrucat nu contine gluten) si nu are dezavantajele generate de digestia greoaie a acestora, il face sa fie alimentul de baza care, alaturi de carne si legume, in proportia corespunzatoare, asigura necesarul zilnic de substante nutritive (vitamine, tiamina, niacina, riboflavina) al cainelui. Orezul este disponibil in mai multe varietati – cu bob scurt, mediu sau lung, decorticat sau nedecorticat – deoarece prin decorticare orezul isi pierde imunitatea.

Oul in alimentatia cainelui
Oul in alimentatia cainelui Oul este un aliment complex, indicat cel putin o data pe saptamana in alimentatia cainelui, adult sau pui. Ouale contin o mare parte din vitaminele si mineralele responsabile de mentinerea functiilor esentiale ale organismului; de asemenea, alti nutrienti care alcatuiesc compozitia oualor, cum ar fi carotenoizii, luteina si zeaxantina ajuta la prevenirea cataractei si degenerarii maculare datorate varstei inaintate, cauze majore ale orbirii animalelor varstnice. Ouale contin, de asemenea, si cholina, un component celular esential – studii recente au demonstrat rolul important al acestei substante in dezvoltarea normala a memoriei 1, 2. Ouale contin: Vitamina A.

Argumente pro si contra introducerii carnii crude in dieta cainelui
Argumente pro si contra introducerii carnii crude in dieta cainelui Desi carnea este un aliment indispensabil in dieta cainelui, problema administrarii ei in stare cruda a fost si este inca un subiect controversat printre specialistii in nutritie canina, medicii veterinari si crescatori. Parerile sunt impartite, asadar vom prezenta in continuare argumentele pro si contra ale fiecarei "tabere". PRO Specia canina este la origine salbatica, pradatoare si carnivora, astfel: Dentitia este formata pentru a apuca si sfasia Cainele inghite hrana fara sa o mestece Intestinul subtire al cainelui are o lungime redusa, comparativ cu al omnivorelor si erbivorelor Corpul este adaptat vanatului iar insistent.

Retete culinare dietetice pentru alimentatia cainilor cu probleme ale aparatului digestiv
Retete culinare dietetice pentru alimentatia cainilor cu probleme ale aparatului digestiv Daca aveti un caine cu probleme ale aparatului digestiv, fie ca este vorba de o afectiune a ficatului, a bilei, a intestinului sau a oricarui alt segment al aparatului digestiv, este bine ca hrana administrata sa fie dietetica, cel putin pana cand problema se rezolva si, uneori, in functie de gravitatea problemei, pe tot parcursul vietii. In comert exista hrana speciala pentru caini cu probleme ale aparatului digestiv, dar de multe ori este prea scumpa pentru buzunarul nostru si, prin urmare, suntem obligati sa incercam sa gasim metoda potrivita pentru alimentatia cainelui gatind hrana in casa. Din pacate, fara cunostinte solide de nutritie canina, este greu ca mancarea gatita in casa.

Alimente strict interzise
Alimente strict interzise In general se vorbeste foarte mult despre alimentatia corecta a cainelui si mai putin despre greselile de nutritie pe care foarte multi proprietari de caini le comit cu cele mai bune intentii! Daca nu esti sigur ca alimentatia cainelui tau este corecta, verifica lista de mai jos, alimentele enumerate fiind interzise cu desavarsire. Ele trebuie excluse din hrana cainelui: ceapa - contine toxine care in concentratie mare pot fi fatale; ciocolata (contine cofeina si cainele devine agitat; in plus, e toxica) si dulciurile in general, pentru ca s-ar putea sa le prefere mancarii obisnuite si se poate imbolnavi (diabet, subnutritie); oasele de pui si de porc (se sfarama in cioturi ascutite.

Hrana din comert sau gatita in casa?
Hrana din comert sau gatita in casa? Oricat ar parea de ciudat si de greu de crezut, carnea (cruda sau prelucrata termic) nu se recomanda sa alcatuiasca alimentatia de baza a cainelui domestic. Este adevarat ca prietenul nostru este carnivor, dar prea multa proteina ii poate face rau. O alimentatie strict proteica poate cauza dermatita alergica, o afectiune pe cat de neplacuta pentru caine, pe atat de inestetica - cainele isi pierde parul in zona cozii si pe partile laterale ale corpului, se scarpina incontinuu, pielea se descuameaza si animalul capata adevarate ticuri. In plus, nu trebuie sa uitam ca prietenii nostri canini in stare salbatica devorau vanatul cu tot cu oase, pene sau blana si continutul stomacului

Cand incepem dresajul? Cine e seful?
Cand incepem dresajul? Cine e seful? Cel mai potrivit moment pentru inceperea dresajului este acum! Este gresit sa credem ca exista o varsta minima sau maxima la care se poate incepe, sau la care se poate sfarsi dresajul. Asa cum "omul cat traieste invata", cainele va afla lucruri noi, va experimenta si va aplica ceea ce a invatat, toata viata. Incepand cu primele saptamani de viata catelul invata cateva din legile canine esentiale - jocul, muscaturile (care pot fi dureroase!), faptul ca fratiorii se supara si reactioneaza daca incearca sa le ia locul la izvorul de hrana. In felul acesta catelul se pregateste sa devina caine - un animal social, care respecta ierarhia haitei si ale carui actiuni pot avea consecinte

| depye a răspuns:

Prostii. dai acolo sa manance bine o masa pe zi inainte de plimbare cu o ora! si gata. terminati cu programele si numarul de mese pe zi, ca nici oamenii in general nu au program! doar 20 % din oameni au program! in rest mananca, cand apuca ce apuca