| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema. Am un caniche de 5 luni. Problema este ca nu prea vrea sa meargă când îl scot la plimbare. uneori are chef doar cand il scot la bloc sa-si faca nevoile si daca mai vrea sa ss plimbe putin dar de cele mai multe ori când trebuie sa merg undeva cu el trebuie sa-l trag și sa-l strig dacă vreau sa se deplaseze ca dacă nu. si alta chestie este ca se sperie de câinii altor oameni, ei când trag spre el se sperie și abia dacă pot sa-l mai trag. Este foarte sperios dar am observat ca îi ia ceva timp sa se obișnuiască cu un caine dar în casă n am treaba cu el, are energie, sare se joaca. unii mi-au spus ca e din cauza rasei ca sunt ei mai speriosi, alții ca e prea mic dar am văzut alții mai mici care nu se comp așa. Întrebarea e: cum pot sa-l obișnuiesc sa mearga normal pe strada și sa interacționeze mai bine cu alti caini?(cu oamenii n are probleme)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dreseaza-l.

| Cricy a răspuns:

Poți să asociezi zgarda si lesa cu ceva pozitiv. Când le pui da-i ceva bun de mâncare. Apoi ademeneste-l cu ceva bun. Ai grija sa nu se învețe ca mereu cand îl scoti afară sa primească gustări. Poți să îi iei ham, si cel mai probabil nu o sa iti mai fie frica ca nu mai poate sa respire cand îl tragi. Apoi poti introduce zgarda. Și la frica de alți caini e de folos hamul din același motiv deoarece el trebuie socializat. Sper ca te-am ajutat. happy