| SteelShadow a întrebat:

Am si eu o intrebare ciudata si poate putin penibila, dar e o chestie adevarata. Nici nu stiam la ce categorie sa o postez, daci daca am gresit, scuze!
Eu sunt un mare iubitor de animale de cand eram mic, cresc si ingrijesc animalele ca pe copiii mei. Le iubesc foarte mult si tin la ele ca la niste semeni. Am 23 animale acasa, iar cand mai cumpar un altul, automat imi moare unul de acasa. Nu e o gluma, va dau si cateva exemple. Cand am adoptat chinchila mi-a murit un iepure. Cand am adoptat un caine mi-a calcat masina pisica. Cand a fatat pisica mi-au murit atatea animale cati pui de pisica au fost, iar apoi au murit si ei. Mai am si alte situatii din astea... Nu ma credeti nebun sau mincinos ca e cat se poate de adevart si ma dispera chestia asta ingrozitor! Nu stiu daca e vreo coincidenta ciudata sau chiar se intampla un lucru bizar. Voi ce credeti? Si ce sa fac? Mi-e groaza sa mai iau alte animale desi mi-as dori mult.
Fara raspunsuri jignitoare, va rog.

31 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai probabil sunt doar simple coincidenţe, pe care în timp le-ai transformat în nişte superstiţii. Încearcă să nu le dai atenţie!

Felicitări pentru grija ta pentru animale!
...şi pe mine îngrijitul animalelor mă binedispune şi mă linişteşte. Îmi place să le văd fericite.

| SteelShadow explică (pentru NOname):

Sper din suflet sa ai dreptate si sa nu fie altceva! Ma bucur ca mai exista oameni care indragesc animalele si simt compasiune pentru ele.

| NOname a răspuns (pentru SteelShadow):

happy

| LadyLilith a răspuns:

Poate sa fie o coincidenta, desi eu nu cred in coincidente. Poate nu le ingrijesti asa cum are trebui (si asta nu ti-am adresat ca pe o jignire)

| SteelShadow explică (pentru LadyLilith):

Daca eu nu le ingrijesc cum tcum trebuie atunci nimeni nu o face. Stau cu ele 24 din 24. Le ingrijesc si tin la ele cum putini fac...

| LadyLilith a răspuns (pentru SteelShadow):

Eu te cred, si am zis ca n-am avut intentia sa te jignesc. Ma gandeam doar la o posibila solutie. Au destul loc? Unde le tii? Afara?

| SteelShadow explică (pentru LadyLilith):

Si afara si in casa. Afara nu le tin in drum, au custi izolate si fan sa le tina de cald, cele mai bune conditii. Au spatiu mare, hrana buna, iubire multa...

| LadyLilith a răspuns (pentru SteelShadow):

Ma gandeam ca nu in drum. Ma bucur sa aud ca cineva iubeste asa de mult animalele si le ocroteste. Te respect! Ce bine ar fi ca toti oamenii sa se comporte asa de frumos cu animalele, nu ca unii, niste barbari chinuie animalele de mi se rupe sufletul. Eu zic sa faci o pauza si nu mai lua animale la tine, sa ramai cu animalele pe care le ai acum. Si dupa o pauza sa incerci iar.

| SteelShadow explică (pentru LadyLilith):

Nici eu nu sufar sa vad animale chinuite. Din pacate sunt atat de multi care fac asa ceva incat nu se poate forma un echilibru. Din raspunsurile tale cred ca si tu esti un om cu suflet mare care tine la necuvantatoare. Am o pauza de 5-6 luni, cred acum poate voi incerca din nou. Sper din suflet sa nu se mai intample nimic...

| LadyLilith a răspuns (pentru SteelShadow):

Si eu sper ca de data asta nu se va intampla nimic, iti tin pumnii. Da, tin foarte mult la animale. Nu suport nici sa aud cand cineva bate sau face ceva rau unui animal. Niste oameni fara suflet si de zero. Ar trebui sa aiba parte de acelasi tratament. Ai grija de tine si de animalele tale.

| SkyPilot a răspuns:

Ai prea multe animale, ele traiesc mult mai putin decat tine iar daca lasi pisicile afara se pot intampla accidente si pot lua boli.
Este doar o coincidenta "ajutata" de ce am spus mai sus. Nu mai lua alte animale, ocupa-te mai bine de cele pe care le ai.

| Max_David_1994 a răspuns:

Ai adoptat prea multe animele, şi nu mai sunt pentru alţii. De asta îţi moare unul, ca să te înveţi minte. laughing)))))))))))))
Dă cadou 22 animalewinking.
Totuşi nu te cred că ai 23.

Funda?

| SteelShadow explică (pentru Max_David_1994):

Nu ma ajuti deloc cu raspunsul tau de 2 lei. Da, am 23 animale! E greu de crezut? Sunt altii care au zeci! Si tu nu intelegi nimic, se vede clar, nu stii cum e sa tii la animle mai mult ca la oameni. Nu as da nimic pentru oamenii din zilele de azi. Le adopt si le ajut si imi pare rau ca nu pot mai mult.

| Max_David_1994 a răspuns (pentru SteelShadow):

Ok. Lasa. Eşti dus.

| SteelShadow explică (pentru Max_David_1994):

Uite cine vorbeste! Eu zic sa-ti ti gura si raspunsurile tale prostesti pentru tine.

| Ralucaa69 a răspuns:

Ar trebui sa ai maxim 2 animale, parerea mea, pentru ca mi se pare foarte greu sa ai grija de atatea animale. Plus ca trebuie sa le aloci o suna de bani lunar. Cred ca ar trebui sa mergi la psiholog(nu e o jicnire, doar un sfat).

| LaLaura a răspuns (pentru Ralucaa69):

De ce sa mearga la psiholog? pentru ca ii plac animalele? pentru ca un animal ii da o stare de bine, de fericire, de calmitate, de iubire?
Crede-ma ca daca ar fi invers, adica daca ar ura animalele, atunci ar trebuie sa se duca la psiholog, deoarece mai devreme sau mai tarziu o sa urasca si oamenii, deoarece ar avea o fustrare imensa si mai devreme sau mai tarziu ar izbugnii.
Acum daca stai la curte, e logic sa nu ai doar un animal, adica ai o vaca, o capra, un caine, o pisica, un iepure, gaini, rate, etc, deci maxim de 2 nu se aplica la o casa, la o gospodarie. Iar legat de bani, iuirea nu tine cont de bani. Ai face orice pentru animalul iubit si mi se pare mult mai bine decat sa ii consumi pe bautura, tigarii sau chestii inutile.

| SteelShadow explică (pentru LaLaura):

Multumesc ca-mi tii isonul, ai mare dreptate. Faza cu psihologul nu are nici o logica, se vede ca unii oameni nu stiu ce inseamna sa cresti un animal cu adevarat...

| SteelShadow explică (pentru Ralucaa69):

Si daca merg la psiholog ce si de de as merge, nu-nteleg... Imi rezolva el problema cu gestionarea timpului sau? Si de unde-i regula cu 2 animale? E pusa in vigoare vreo lege noua in legatura cu asta? Este dificil uneori dar in cea mai mare parte e floare la ureche, e rutina m-am invatat, pot sa ma ocup de ele si cu ochi-nchisi.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Ralucaa69):

Ai auzit de calugarita care ingrijeste 150 de copii? Ce zici, ar trebui sa mearga la psiholog? Ce aveti fratilor, va sperie bunatatea oamenilor? Pai daca ai o ferma acasa esti dus cu pluta? Daca iubesti animalele ai nevoie de consiliere psihologica? Mi-as tine si eu mai multe decat el daca mi-ar permite timpul si as avea suficient spatiu. Unde scrie ca ar trebui sa ai MAXIM 2 animale?

| LaLaura a răspuns (pentru SteelShadow):

Nu ai pentru ce, unii oamenii nu le pasa de animale si inventaze reguli, dar iuirea nu are nevoie de reguli, mai ales cand vine vorba de niste suflete pure care te iubesc neconditionat.

| Simon_Darius_1999 a răspuns:

Din astea 23 de raspunsuri, o sa iti dau unul onest.Bravo pentru ce faci tu, sfatul meu:tu te-ai candit vreodata sa deschizi o,, casa'' pentru ajutarea animalelor, un fel de loc maricel in care te specializezi pe acest lucru, cu angajati, veterinar activ, deoarece asa ar fi mai bine, nimeni nu ar avea dreptul sa se planga, deoarece devi o institutie stii tu.Trebuie sa recunoastem, daca vrei sa continui tot asa o sa fi coplesit, nu e problema de ingrijire, dar atatea animale la un loc se imbolnavesc mult mai usor, acesta e un gest bun dar ar trebui sa evoluezi la urmatorul nivel, mergi la primarie, te informezi, faci un imprumut la banca...

| SteelShadow explică (pentru Simon_Darius_1999):

Daca as fi mai mare... Asta e visul meu, dar mai trebuie sa astept. Vreau sa fac un adapost pentru animale de toate felurile (domestice si mai ales salbatice), imi doresc foarte mult sa le ajut pentru ca si ele sunt suflete care trebuiesc protejate.

| Simon_Darius_1999 a răspuns:

Atunci ramai la acest nivel, nu mai lua animale si punct, trebuie sa te abtii ca nu mai poti continua cu cercul asta.Respect si iti doresc animale sanatoase!

| Pulbere_Vlada_1995 a răspuns:

Poate trebuie sa pleci la veterinar cu animalele si sa cumperi unul nou sa vezi ce se intimpla.

| SteelShadow explică (pentru Pulbere_Vlada_1995):

Acuma facem experimente:-) :-)! Si ideeea asta-i buna doar ca nu am cum sa o pun in practica. Nu pot sa-mi mut toata casa la veterinar:-).

| vivitheo a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa ai mai putine animale sa le poti supraveghea si ingriji pe deplin. Poti sta acasa toata ziua si tot nu le poti ingriji pe toate.Eu nu zic ca nu ai grija de ele, insa avand atatea animale se mai poate intampla din greseala sa nu dai mancare sau apa la vreun animal.
sper ca te-am ajutat!

| SteelShadow explică (pentru vivitheo):

Sa uit sa le hranesc e ca si cum as uita sa respir, deci e imposibil.

| eushatata a răspuns:

Iti recomand sa iasa din casa numai cu tine, sa fie separate o rasa de cealaltă rasa, Ex: pisica separata de caine; caine separat de testoasa.
Sa, le dai pisicilor lapte si Wiskas
Cainilor apa,, lapte si mâncare de juniori sau de adulţi
Sa le hrăneşti regulat
Sa te joci cu toate pentru ca unele pot muri din cauza asta!
Cand e frig sa le culci la caldura, iar cand e cald la răcoare nu frig
Cand pleci de acasa, sa le laşi mereu apa si mâncare!
Sa le scoţi la plimbare zilnic
Sa duci un animalut la veterinar pentru cel mai mic semn neobişnuit
Sa nu le laşi afara singure si sa nu laşi poarta deschisa ( casa )
Usa (bloc)
Si sa nu ai şoareci, gândaci, păianjeni etc. in casa
Atât am avut de zis!
Sper ca te-am ajutat!

| SteelShadow explică (pentru eushatata):

Iti multumesc de răspuns! Știam si eu, doar vinzi legume gradinarului laughing!