| adriana_7017 a întrebat:

Am si eu o nimfa( femela) si are in jur de 5 ani. Ieri am primit un mascul 4 ani. Nu sunt prea atrasi unu de celalalt si as vrea sa stiu de ce?! imi puteti spune si mie daca la varsa de 4-5 ani de mai pot imperechea sau le trebuie mai mult timp pentru acomodare. multumesc

1 răspuns:
| Bacemi a răspuns:

Inceput cele doua pasari s-ar putea sa se ignore, dar, pe masura ce trece timpul (uneori dupa doar cateva minute, alteori dupa cateva luni) se vor lega una de alta formand o adevarata pereche. In cazul in care acest lucru se intampla, veti observa ca partenerii stau unul langa altul pe stinghiile din colivie, mananca impreuna, se ciugulesc, se curata unul pe altul cu ciocul si, finalmente, se imperecheaza.