| BrinzaGeorge a întrebat:

Am si eu o problema. Am un lup ciobanesc german, si cand ma plimb cu el pe strada nici nu latra la alti caini care latra la el sau daca da cineva in mine el doar latra si urla sau doar sare pe el fara sa muste. Si de aceea vreau sa ma ajutati cum il pot face mai rau oleaca. Este prea moale si pentru un lup nu e bine straight face Are 3 ani si nu cred ca-i mai pot face ceva, dar daca se poate va rog sa-mi dati niste sfaturi cum il pot face mai rau.

8 răspunsuri:
| LoveDee03 a răspuns:

Este nasol sa ai un caine rau,sa nu ajunga sa isi muste chiar si stapanul,enerveaza-l si fal sa latre,cand in enervezi nu are cum sa nu latre,dar daca v-a simti ca esti in pericol,stai linistit,ca nu te v-a lasa,te v-a apara,el reactioneaza numai la pricole reale, ca nu este bine sa latre din orice, succes!

| AmericanStaffordshireTerrier a răspuns:

Unu la mana, inapti ca tine nu au ce cauta cu un animal de companie atat timp cat au de gand mutilarea din cauza frustrarii puritane a pustilor de doi lei din zona de N-E a acestei tari mirobolante. De cand crezi ca un caine care nu latra la alti caini sau ataca alti caini nu este perfect sau bun? Acel caine pe care il ai este constient ca are o forta extraordinara, capacitatea sa este mult peste 2-3 metisi aflati in toiul latratului. Cred ca ma exprim prea academic pentru un inconstient, sper sa iti dai seama ce inseamna caine violent, atunci cand vei intalni un om care iti va face cu adevarat rau. Acel caine stie cand sa atace, sunt unii dintre cei mai buni caini de dresaj. Pentru unul ca tine este si normal sa n-ai habar de legea 55/2004 cu care ne confruntam zi de zi detinatorii de astfel de companioni. Sa nu o mai lungesc... Lasa-ti cainele asa, du-te si pune mana pe carti si treci mai des prin sala de forta daca vrei sa bati pe cineva. Daca nu te invit la mine sa iti arat violenta. Rog moderatorii sa lase acest comentariu aviz amatorilor de senzatii tari si posesori de caini "moi".

| AlexyaLove a răspuns:

Parerea mea este ca este cainele perfect.Nu latra la alti caini, pentru ca nu se coaboara la nivelul lor.Gandeste-te ai de aface cu un caine din rasa ciobanesc german, ei sunt printre cei mai destepti.Este bine ca nu e agresiv tot timpul, pentru ca fiid un caine de talie mare ti.ar putea creea probleme.Si in legatura cu apararea,orice caine simnte un pericol adevarat,orice ar fi nu te indoi de el si abilitatile lui,el stie ca atunci cand trebuie sa intervina cu adevarat,dar cand cineva se preface ca da in tine,pentru el este o joaca,si in joaca sare sau latra si el. Daca te afli intr.o primejdie,nu iti face griji, te va apara cu pretul vietii lui(si eu cresc caini ciobanesc german si stiu ce le poate pielea, crede.ma).Tot ce trebuie tu sa faci este sa ai incredere in cainele tau, iar el se va ocupa de restul. Sper ca ti.am fost de folos.
PS-orice caine are propria personalitate, nu incerca sa il schimbi niciodata ci bucura.te pentru ceea ce este.Iar orice s.ar intampla,el este acolo si are grija de tine, stie cand ti.e rau sau bine, sau cand ai nevoie de ajutor.El iti este singurul prieten adevarat.

| AndraCB a răspuns:

Un ciobanesc german nu va fi niciodata "mai rau oleaca" doar pentru ca ai tu chef. Este un caine foarte inteligent si nu joaca rol de clown. Cum ar fi sa glumeasca un prieten ca se ia de tine si cainele sa-l omoare iar tu sa faci puscarie...si cainele sa fie eutanasiat: asta vrei? Eu am o catea Husky (rasele sunt foarte diferite) dar mor cand o vad ca isi arata coltii... a fost a altcuiva inainte si acum ma straduiesc sa-i indrept comportamentul (si face progrese mari). Un caine cu adevarat bun latra sau musca in caz de pericol (real) si nu asa aiurea ca sa iti aduca aminte ca mai exista si el. Ala e javra, orice rasa ar fi. Singura metoda prin care ar fi putut latra sau musca la comanda ar fi fost dresajul de mic, dar acum la 3 ani nu are rost, pentru ca el deja si-a dezvoltat personalitatea si o schimbare atat de mare ar putea fi daunatoare. Lasa-l asa si crede-ne, ai un caine foarte bun, ai grija de el!

| crhh a răspuns:

Ori il duci la dresaj, ori daca nu, incearca sa te joci mai mult cu el si mai violent putin asa...

| DianaDia1237 a răspuns:

Încearcă, când te joci cu el să îl prinzi de bot sau de o lăbuță dar cu limite, unui astfel de câine nu știi ce i-ar putea veni prin minte și te-ar putea mușca. Și eu s-ar putea să am un ciobănesc german. Ar fi fost bine să încerci să îl enervezi când era micuț.
Sau, mai am o idee. Leagă-l în lanț, la cușcă și lasă-l cam două zile fără să-i dai atenție, doar să ai grijă să aibă apă și mâncare.
Sper să îți fie de folos sfaturile mele. Puup! :*

| AndrreeaMm a răspuns:

Care e problema? Cainele tau e perfect.te va apara cand va simti nevoia.si va musca cand chiar va avea de ce.deci nu-ti fa griji.ca stie el ce face.intre timp.acoradi multaafectiune. nu ai de ce sa te temi:X

| BrinzaGeorge explică:

Expertu ala, American nu stiu cum. Nu sti tu cat de moale este. Adica eu nu am fost acasa. Au intrat tiganii la mine in curte si cainele statea si se uita la ei cum incercau sa sparga geamu. Eu asta incerc sa-l invat. nu sa ma apere el pe mine. ca am eu grija de mine, nu trebuie sa aiba altii.