| Andr3iOlaru a întrebat:

am si eu 2 caini din rasa Ciobanesc german si as vrea sa ii fac mai rai,unul are un an si doar latra si se joaca prin curte,iar cand vede pe cineva nu ii face nimic, iar celalalt de 5 luni care latra si se mai da la caini dar nici el nu pare prea rau, stiti cum sa-i fac sa muste sau sa-i fac mai agresivi.Multumesc anticipat, funda!

6 răspunsuri:
| Rocsid a răspuns:

Eu doar ciobanesc german am avut pana acum si stiu cam tot ce se poate despre aceasta rasa.
Pana la 2, 5-3 ani o sa fie prieten cu toata lumea si o sa sara in sus de bucurie si sa schelaie si sa dea din coada la toata lumea.Sunt la varsta la care sunt pieteni cu toata lumea. Dupa 2.5-3 ani deja incep sa isi sorteze prietenii si sa nu mai accepte asa usor pe oricine.O sa doarma ziua si noaptea o sa pazeasca si tot asa.
Nu are rost sa il enervezi sau sa il provoci sa muste pentru ca sunt suficienti de inteligenti ca sa stie cand trebuie sa muste.
Cu cat relatia dintre voi 3 e mai stransa si sunteti cei mai buni prieteni cu atat vor deveni mai posesivi.Eu de exemplu nu mai am umbra ci pe Doc( catelul meu)...
Mancarica buna, iubire si multa joaca si o sa vezi ca e ok.
Trust me!
Sa te bucuri de ticalosi!

| AntoniaRules a răspuns:

Hei!
1.Du-i la dresaj.
2.Cheama un prieten pe care inca cainii nu lau vazut si vezi cum reactioneaza.
3. Enerviaza-i cu o pisica.
4. Dreseazai chiar tu.

Ps.Eu am o femela Golden Retriever de 4 ani si latra la necunoscuti, sare pe ei, insa nu ii musca doar ii sperie.

Bafta!
Funda?;-)

| BeagleLover a răspuns:

Cel de un an zic sa il lasi asa, e puternic si exista riscul de a invata sa muste pe oricine, chiar si pe stapan. Dar cu ala mic poti sa te joci dresandu-l: Il enervezi cu jucării, te faci ca il latri, da, eu asa am facut cu cainele meu si s-a facut rau din pacate. Vezi ti, mai trage-l de urechi, dar ca sa il enervezi, nu ca sa il doara ca altfel te va crede pe tine dusman.

Vezi tu, alegi ceva de mai sus. Funda? O zi buna!

| DianaMonica08 a răspuns:

Nu ar trebui sa incerci sa faci cainii mai agresivi, ca oricum cainii daca simt ca cineva are intentii rele vor latra si probabil nu ii vor lasa sa se apropie. take care de animale, daca vrei sa te apere de cineva sau ceva ia-ti un sistem de alarma, fa un sport ca sa stii sa te aperi. nu-ti folosii cainii pentru a "se da" la alti caini sau sa-i muste doar pentru divertisment.

| bwb a răspuns (pentru DianaMonica08):

Vorbesti prostii!

| Fundamentalidk a răspuns:

Bună. Ca sa ii faci sa ii muste trebuie sa ii agiti foarte tare, cu mana pitigal pe spate ca si cum te ai lega de el, trage i putin codita, prinde i botu si scutura l. Cel de 5 luni il poti dresa inca dar cu celalalt vezi sa nu te muste daca faci asa cu el.