| YourGirl93 a întrebat:

Pentru cine se pricepe la caini. Am un ciobanesc german(lup), are 4 luni. O ureche i s-a ridicat de tot dar una este pleostitastraight face Adica s-a ridicat si ea putin dar nu de tot. E posibil sa se ridice putin mai tarziu? O alta intrebare...nu prea se tine pe picioare... el e jucaus dar cand sare cade din picioare uneori, se impiedica des. Trebuie vitamine? Si inca ceva. Musca, el se joaca se vede dar are dintii destul de ascutiti pentru ca sunt in crestere si ma agata destul de rau, iar cand ies cu el la plimbare cand latra cainii ma musca pe mine. Stiu ca ii e frica il mai iau si in brate dar nu stiu cum sa fac sa nu ma mai muste pe mine.

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Si eu am un ciobanesc german (3 ani) si i s-au ridicat urechile pe rand. Cu timpul o sa se rezolve si cu urechea pleostita, dar sa eviti o perioada sa il mangai prea des in zona capului. Pot sa-i dai vitamine, dar eu zic ca instabilitatea piciorelor poate fi cauzata si de varsta frageda. Joaca-te mult cu el si pune-l sa alerge, sa faca miscare. Si al meu se impiedica si abia urca scarile, iar acum sare cate 5 trepte deodata, ca un leu. La faza cu muscatul ar trebui dezobisnuit. Mai tarziu o sa-i "composteze" si pe cei din familie. Da-i usor peste bot si spune-i NU sau ridica tonul. Dupa ce implineste 6-7 luni, du-l la dresat, ca il disciplineaza si asculta mai mult de stapan. O sa vina o perioada cand face prostii: roade pantofi, rupe flori, sapa gropi, si daca ii spui NU trebuie sa inteleaga si sa plece din acel loc. Pe al meu, daca il cert lasa urechile pe spate si se face mic mic. Intelege tot happy Insa cu strainii e fioros. Oricum mi-e foarte drag!

1 răspuns:
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Nu are rost sa fi ingrijorata din cauza urechilor, o sa se ridice amandoua cand o sa mai creasca. S-ar putea sa aiba o problema cu oasele picioarelor, du-l la un veterinar.Treaba cu muscatul: caini mai musca sau te zgarie cu coltii din joaca, dar nu-i normal sa latre pe tine, du-l la dresaj, oricum el trebuie sa fie invatat cu caini si latre la ei si nu la tine pentru ca atunci cand o sa creasca mi mare s-ar putea chiar sa te atace.