| AdelinaC a întrebat:

Am si eu o problema cu perusul meu, in varsta de 7 ani.Pana ieri a fost sanatos, s-a jucat, a mancat toata ziua.De azi de dimineata insa are o stare proasta, nu mananca, sta cu aripioarele desfacute si nu mai piuie deloc, in plus a si vomitat in seara asta. Ce poate sa aiba? Imi este teama sa nu moara... Va rog mult sa-mi raspundeti ca nu as vrea sa-l pierd, m-am atasat mult de el.

Răspuns Câştigător
| denisadeny2 a răspuns:

Buna,daca are si alte sintome gen:sta infoiat si somnoros, daca atunci cand vrei sa il iei din colivie nu se impotriveste deloc sau nu face nicio actiune daca e slab cred ca ar trebui sa pleci rapid la veterinar si eu am avut 3 perusi care au murit din cauza ca au fost bolnavi dar pe unul l-am salvat prima data cand s-a imbolnavit mergand la veterinar mi-a dat un praf se amesteca cu apa si i-o dadeam cu seringa si s-a facut rapid bine a doua oara s-a imbolnavit mai rau si nu am depistat mai rau problema si a murit... sper sa nu te sperii dar asta este sadin cazul tau este bine daca est bolnav tu ai depistat rapid problema, poate are o stare mai proasta ca sa zic asa... sper ca ti-am fost de ajutor.mult succes!

3 răspunsuri:
| Trefla a răspuns:

Se poate sa fie de vina varsta...7 ani e o varsta inaintata pentru un perus dar recomand sa te duci cu el la veterinar cat mai repede

| BeetleJuice a răspuns:

O fi mancat prea mult atunci si ii este putin rau probabil bafta

| Buuff a răspuns:

Aoleu.cred ca sunt sintome rele pentru un perus. eu zic sa te duci repede cu el la veterinar.