| ColaCuAcid a întrebat:

Am o problema va rog ajutati-ma am un pui de caine, corcitura intre bichon havanez si pechinez, de 2 zile i-a fost rau, mentionez ca ieri a vomitat, azi am dus-o la veterinar si i-a facut 2 perfuzi, si trebuie sa faca 4 zile la rand, catelusa inca i este rau, acum a vomitat iar straight face. si am vazut afara cand a iesit sa tarat cu fundu pe zapada si am observat ca este stricata la stomac, la veterinar cand am dus-o avea temperatura 39, 5, acum inca se simte rau dar, musca, arata dintii, si o iubesc mult si nu as vrea sa o pierd ca, am crescut-o de mica sigh si nici nu mananca. are sanse sa moara? ca, veterinaru mi-a zis ca daca mananca o sa fie bine dar cand am adus-o de la veterinar a mancat niste carne dupa aripioarele de la pui, deci are sanse sa moara? straight face

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

1. Din ce spui cainele tau are parvoviroza si sigur din cauza ca l-ai scos afara inainte de terminarea schemei de vaccinare. Dovada ca l-ai scos din nou din ce spui tu.

2. Cainele trebuie tinut doar in casa,dai piept de pui/carne de vita/curcan fiarta,orez foarte, foarte bine fiert, branza dulce, in mese mici de la interval de 2-3 ore+ceai de menta pentru a se inchega la stomac si mergi sa-i faca in continuare sa-i faca tratamentul.
Primele 5 zile sunt hotaratoare, daca bea lichide sa zic ca e 50-50, dar daca nu bea si mai face si cu sange, sansele sunt slabe. Daca incepe sa manance poti spune ca a scapat,dar nu trebuie fortat sa manance.
Sansele tin de:
-diagnosticare, cu cat e depistata mai tarziu cu atat sansele sunt mai mici
-tratament
-ingrijire pe timpul si dupa tratament.
-imunitatea puiului

Mai poate fi vorba si de coronavirus, dar nu e chiar asa de agresiva ca parvoviroza, dar poate avea acelasi deznodament daca cainele nu e tratat si ingrijit corespunzator.

Tu nu ai decat sa te rogi pentru el si sa ai mare grija. Sper ca ai gasit si un medic bun ca altfel aruncati niste bani degeaba.

| ColaCuAcid explică (pentru RedNose):

Pai am dus-o la un medic bun, si i face 2 perfuzi pe zi sper sa se faca bine acum sta in pat bleaga si mai ridica capu din cand in cand ieri a fost mai bleaga azi a fost oleaca mai bine si maine sper sa inceapa sa manance si iti multumesc pentru sfaturi big grin

| RedNose a răspuns (pentru ColaCuAcid):

Nu stiu daca ti-am scris si sus, dar azi poate fi mai bine, maine mai rau sau ziua sa se joace si seara sa fie bleaga din nou... oricum, spre sa se faca bine!
Nu ai pentru ce! Oricand.

| ColaCuAcid explică (pentru RedNose):

Azi a dus-o mama la veterinar si o alimenteaza prin perfuzie, nu poate sa manance normal. si acum i-a pus branula in labuta si este mai vesela decat ieri big grin

| RedNose a răspuns (pentru ColaCuAcid):

MA bucur sa aud! Sa mai dai de veste daca poti:*

| ColaCuAcid explică (pentru RedNose):

Ieri a stat in patut la ea si a inceput sa dea din cap o femeia s-a dus langa ea si a zis : " Gata moare " eu deja am inceput sa plang, si dupa 5 minute care nu mai deschidea ochii a luat-o femeia aia in brate si a deschis ochii mari, si apoi a zis : nu moare o sa traiasca ieri cand am dus-o la veterinar a zis veterinara ca o sa traiasca ca este luptatoare :3 si cand a venit acasa a sarit sa-l muste pe varmiu si la latrat :3 te tin la curent cu vestile :*

| RedNose a răspuns (pentru ColaCuAcid):

Ok:*

| ColaCuAcid explică (pentru RedNose):

Azi a aflat veterinaru ce microb are... un microb numit parvo. http://www.animale.ro/vizualizare-boala/Parvoviroza/86 acum ceva timp s-a ridicat din patut si a vomitat apa care a baut-o si dupa ce a varsat a cazut din picioare am crezut ca a murit. si am fost la ea m-am pus in genuchi si am luat-o in maini si am strigat la ea : Kimmmm, Kim si sa zbatut oleaca si am pus-o in cos, azi cand a dus-o mama la veterinar cand a aflat ce microb are i-a gasit si solutia 2 zile un tratament care azi a dat 2 miliaone jumate si mai da si maine si daca i face tratamentu asta o sa traiasca.

| RedNose a răspuns (pentru ColaCuAcid):

E vorba de ce ti-am zis eu, dar de ce medicul abia acum a aflat ce are? primul lucru care se face e testul de parvo la cere se da rezultatul pe loc...

| ColaCuAcid explică (pentru RedNose):

Pai nu i-a facut nici un test, dupa 2 zile de sus la doctor a inceput sa-si faca nevoile cu sange si apoi a zis ca are parvo

| RedNose a răspuns (pentru ColaCuAcid):

Asta trebuia sa-i faca de la inceput, testul. Doctorul a mers pe bajbacaite, cred...

| ColaCuAcid explică (pentru RedNose):

Prima data a zis ca cica ori are un microb ori a prins otrava faza e ca, de unde otrava? Ca, noi nici nu avem otrava in casa si de ce am pune pentru ca nu avem soricei in casa ..si plus ca avem 3 caini care sunt tinuti in casa. Azi am ramas eu acasa cu ea si cu sora mea mai mica si Kim ( catelusa) a baut niste apa si a varsat-o dupa ce am strans dupa ea, a facut doi pasi si a cazut jos a lesinat am luat-o si am pus-o in patut si i-am dat cu apa pe fata si a deschis ochii.

| RedNose a răspuns (pentru ColaCuAcid):

Saracutasad

| ColaCuAcid explică (pentru RedNose):

Din pacate a murit.

| RedNose a răspuns (pentru ColaCuAcid):

Ofsad data viitoare sa stii ce ai de facut...

| ColaCuAcid explică (pentru RedNose):

Asta e. a murit la veterinar sad mama ei este gravidă iar şi luna viitoare trebuie să nască

| RedNose a răspuns (pentru ColaCuAcid):

LAsa-l langa mama pana la 8 saptamani(2 luni). La 6 saptamani trebuie sa faca primul vaccin, iar inainte cu cateva zile se face deparazitarea interna, daca cel care iti da cainele nu vrea sa-l deparaziteze/vaccineze, la 6 saptamani iti iei puiul acasa si-l vaccinezi ca daca e vaccinat si e pus din nou in cuib cu restul puilor nevaccinati se poate imbolnavi. E bine sa-l convingi persoana respectiva sa vaccineze toti puii ca e foarte importanta perioada petrecuta cu mama.
Dupa ce l-ai luat acasa la 6 sau 8 saptamani nu-l scoti afara absolut deloc, nu-l pui in contact cu caini nevaccinati si il ti departe de incaltamintea cu care veniti de afara. Toate astea pana face ultimul vaccin plus inca 7-10 zile pentru imunizare.

Ai grija! Pupici!

| ColaCuAcid explică (pentru RedNose):

Aşa o să fac mulţumesc de sfaturi, în seara asta s-ar putea să fete căţeluşă :3 stă în pătuţul ei şi plânge cred că o doare burta.

| ColaCuAcid explică (pentru RedNose):

A nascuttt 4 puiuti sunt foarte frumosi are 3 baieti si o fetita