| NevastuicAaA a întrebat:

Cainele meu de ieri nu mai vrea sa iasa din cusca.Azi dimineata a iesit dar nu se simte bine.Nu mananca nimic.
Nu mai raspundeti cu: "repede la veterinar". Este prima zi de Craciun.Pe cine cred am sa gasesc la veterinar? Nici maine nu cred ca este cineva.
Dupa parerea mea are ceva la stomac.
Apa am observat ca bea.
Am incercat sa ii dau un pateu de ala lichid sa manance(pentru caini) si a mancat putin(deci pofta are) la scurt timp a vomitat. Apoi s-a lins pe labute, pentru ca era murdar(deci nu cred ca are o boala speciala). Dupa ce a vomitat parca era ceva mai bine.
Pastile nu am cum sa ii dau.
Am citit pe un forum un caz identic si i-a dat doctorul veterinar doua injectii, ce injectii nu stiu.
Daca ii fac o injectie cu metoclopramid (pentru oameni) il ajuta?

Răspuns Câştigător
| AdelinGrigorescu a răspuns:

Trebuie sa ii dai numai apa mai multe zile la rand, si dupa ce vezi ca se simte mai bine ii poti da apa cu paine inmuiata sau ceva mancare putin solida.Si cainele meu a avut aceeasi problema si si-a revenit complet destul de repede.Cauza este ca a mancat ceva care nu i-a facut bine si s-a''otravit''.Nu te speria ca nu se va intampla nimic.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu-i faci nicio injecție, mai bine îi dai lapte dulce cu un pic de ulei, îl va mai liniști. De regulă se dă la otrăvire, dar este bine și pentru el.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| NevastuicAaA explică:

Multumesc pentru raspunsuri.Astazi vad ca este mult mai bine.A inceput sa manance si este vioi.Si latra(deci este sanatos).

| Kriss96 a răspuns:

Nu am sa-ti raspund cu "repede la veterinar".Dar am sa-ti raspund asa: cand o sa fie posibil, du-te cu el la veterinar.Cauta pe internet cabinete veterinare, da telefon si intreaba daca au deschis maine sau astazi (ma cam indoiesc ca nu exista macar un singur cabinet veterinar deschis). Unii veterinari se deplaseaza la domiciliu. Poate ai noroc sa vina unul cu inima mare chiar astazi.Nu toata lumea are ce face in ziua de Craciun. Unii oameni chiar se plictisesc.Macar un sfat tot pot sa-ti dea prin telefon.Eu stiu clinica FalconVet, foarte buna, cu medici dedicati si cu experienta.Maine sigur gasesti cabinete deschise, dar eu zic sa nu mai astepti.Pana atunci nu te apuca sa-l tratezi pe catel dupa ureche.In niciun caz cu tratamente destinate omului! Uneori sunt prea puternice chiar si dozele mici si nici macar nu se potrivesc toate.Numai un veterinar poate sti doza potrivita. Daca bea apa e foarte bine. Daca ti se pare ca e mai bine, iar e foarte bine.Ca si omul, un animal are nevoie in primul rand de apa ca sa traiasca. Fara hrana in cel mai rau caz slabeste.Si poate rezista destul de mult fara ea.Dar fara apa e cel mai rau si poate muri repede pentru ca se deshidrateaza.Cainele tau nu e intr-o situatie atat de grava daca zici ca bea apa.Lasa-l asa si eventual mai dai hrana usoara, dar nu il forta sa manance.Se poate sa fie ceva de la stomac.

| sisimiki a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine este sa ii dai zeama de carne fiindca carnea este preferata cainilor si il va linisti
Stai mai mult cu el poate se simte si singur si sa stii ca se poate imbolnavi! success! Craciun fericit!

| cherry3 a răspuns:

Nu prea cred.
petrece mai mult timp cu el, ciinele are nevoie si el de atentie.winking