| PavelSmecher a întrebat:

Am un amstaff are 11 luni, e femela, dar e foarte timida si nici nu latra, ce as putea face? E asa de cand era mica.

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu o poti forta sa latre, nu trebuie sa o provoci. Las-o! Nu iti va latra la comanda. Cand va vrea ea, o va face. Oricum este inca pui. Mai bine, bucura-te ca este un catel linistit si nu face zgomot!winking

A mea latra pe strada cand nu-i place un caine sau scheauna "vorbeste" cu cainii care ar vrea sa se joace, in schimb in casa (apartament) am invatat-o sa nu latre la ceea ce aude de afara.

| vocea a răspuns:

Nu poti face nimic latratul este un instinctval animaluilui,