| diegoarmando a întrebat:

Am un bichon havanez de 2 luni pe 15 octombrie ii fac al patrulea vaccin cum il pot invata sa numai muste? as si cand ill fac pe al patrulea mai trebuie tinut in casa 2 sapt are ceva daca il tin doar 1 sapt?

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
cand da sa muste, cearta-l, nu cred ca doreste sa te muste, ci doar sa se joace cu tine.
Da, trebuie tinut in casa 2 saptamani pentru a isi face efectul vaccinul, pentru a avea imunitatea necesara. In alea 2 saptamani poate sa ia o boala, chiar daca vaccinul e facut, si de ce sa risti asta? Sa ai grija de el, O zi buna.

| ridhimagupta a răspuns:

Fa un ziar sau o revista stil binoclu si dai la fundulet cu el musca pentru ca ii cresc dintii si il mananca gingiile iai jucarii sau oase de ros

| GioglovanA a răspuns:

Eu am husky si am trecut prin acest lucru. Avea 3 luni si imi musca mana in joaca.De fiecare data cand incerca sa ma muste ii bagam degetul pe gat si pleca imediat, iar in cateva zile a inteles.Pe de alta parte cainele tau nu a iesit afara inca, deci nu a socializat. Daca nu vrei sa aplici "tratamentul" pe care ti l-am zis, poti lasa timpul sa treaca, iar el va invata ca muscatul nu aduce decat durere si neplacere.