| joujoux a întrebat:

Am un bichon havanez de numai 3 saptamani.As dori sa stiu cum as putea sa il ingrijesc ca sa nu pateasca nimic.Cu ce ar trebui sa-l hranesc,cand sa incep sa-i fac primul vaccin,cand pot sa-l scot afara,cand pot sa ii fac prima baita,etchappyCu cat mai multe, cu atat mai binebig grinV-as fi recunoascatoare daca m-ati ajuta:X

3 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Deoarece e mic, ii poti da hrana umeda combinata cu uscata de la orice firma (Pedigree, Purina), doar sa fii atenta sa scrie pe pachet "Junior". Cand spun combinata ma refer ca de 4 ori pe zi, pentru ca e mic. Ii dai odata uscata, apoi umeda, apoi uscata si tot asa. Ar fi bine sa dai o fuga la veterinar sa intrebi cate mese le trebuie si cand e primul vaccin. Cat despre prima baita eu stiam ca este dupa 1-2 saptamani dupa vaccin. Sper ca te-am ajutat si eu cat am putut. O zi frumoasa!

| Florescu_Anca_1995 a răspuns (pentru blackcat99):

Merci frumoshappy.cu cat aflu mai multe, e cu atat mai bine pentru eahappy.

| mariuka820 a răspuns:

Buna!
Pentru inceput ar trebui sa-l hranesti cu bobite(Pot fi de la Pedigree sau de care gasesti numai sa ai grija sa fie mancare pentru juniori). Mancare nu trebuie sa-i lipseasca din bol fiindca el/ea este mic/a are nevoie sa manance.Cateodata ai putea sa ii pui peste bobite niste conserve cu carne speciale pentru juniori(le gasesti la pet shop).Apa nu trebuie sa-i lipseasca(va trebui sa i-o schimbi zilnic). Cand va creste(8-9 luni) va trebui sa-l/o hranesti de 2-3 ori pe zi, iar la apa este exact cum este acum(nu trebuie sa-i lipseasca). Afara trebuie sa-l/o scoti cam pe la 2 luni.Acum cand este mic/a isi face nevoile pe un pampers pentru catelus(le gasesti tot la pet shop), iar baita poti sa-i faci dupa o sapt. dupa ce ii faci primul vaccin...
Sa mergi cu el/ea la veterinar sa-ti zica cand trebuie facul primul vaccin si iti va zice mai multe despre ingrijirea acestuia.
Sper ca te-am ajutat!big grin