| Danutz_4269 a întrebat:

Am un bichon havanez de vreo 4 ani si ca niciodata e plin de purici si i-am facut baie dar degeaba.Acum parca s-au inmultit si se scarpina mereu nu pot sa il mai ajut sa scape de ei.Stie cineva vreo solutie rapida si eficenta? Sau un produs sa cumpar din farmacie veterinara?

7 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Adica tu vrei sa spui ca nu l-ai deparazitat extern niciodata?! Nu i-ai pus niciodata in 4 ani picatura din aia pe ceafa? Frontline, Fiprex, Fiprist, Stronghol, Advantix, Parakill si multe alte solutii.
Apropo, apa nu omoara puricii, doar face curatenie dupa ei, adica spala rahatul pe care il lasa ei. Atat.
Pune-i o solutie din asta si il scapi de purici o luna. Apoi repeti lunar in lunile calde cand are purici.

| Bibuşca a răspuns:

Pai du-te la veterinar si intreaba de o solutie pentru bichoni havanez pentru scaparea puricilor si dai cu aia cum iti recomanda veterinarul

| DoarOana a răspuns:

Buna Danutz,
Cel mai bine e sa folosesti Frontline Plus for dogs. Pretul in farmacii e intre 50-60 lei dar dupa ce aplici toata cantitatea de solutie in spatele gatului cainelui, pe a doua zi puricii care vor fi pe el vor fi morti pentru ca acea solutie intra in compozitia pielii cainelui. Acest lucru nu va dauna cainelui, doar puricilor. Un alt avantaj e faptul ca daca folosesti diferite spray-uri sau mai stiu eu ce produse mai ieftine, arunci banii degeaba si o cantitate din purici mai sar si prin casa/prin curte.
Va trebui sa ii cumperi dupa vreo 2-3 luni o noua doza de frontline pentru ca efectul ei tine 3 luni dar e bine sa o aplici pe la vreo 2-2 luni jumate.
Pa, pa

| XByancaElenaX a răspuns:

Buna danutz! deci trebuie sa ii iei niste sprayuri adica niste sampoane care sa pui pe el (am begle si am avut ...si bichon, rotweiler, pechinez)deci incearca sa omori purici pe urma pas2 iai o zgarda antipurici daca vr...:http://www.adoptiicaini.ro/prevenirea-aparitiei-puricilor-la-caine/ asa si du-te la un petshop la veterinar sa vezi daca ii recomanda cevadu-te la veterrinar sa-i faca un vaccin si sal deparaziteze(nu stiu sigur daca asa se numea, dar exista un tratament prin care ii omoara puriciDa-i cu frontline

eu ii dau catelului meu cu frontline in fiecare luna si nu am probleme

bine e cam scump e 30 de ron dar merita
ti'l recomand...:D
BaftA!
Sper sa scapi de purici!
aaaa da si vezi dupa baie pune-i zgarda ''antipurici''

| KiaraHoney a răspuns:

~Du-te la un petshop apropiat de locuinta ta;
~ Cumpara Advantix Adult sau Frontline pentru Adulti (Advantage e pentru pisici!)
~Spala cainele cu un shampon Happy antipurici nu e mai mult de 15 lei;
~Dai dupa ceafa 6 picaturi 1 data pe luna si ai scapat.
Dar ai grija pe viitor sa nu il mai lasi in iarba inalta, sa speli mereu pe jos cu mopul si sa cureti covoarele de praf cu aspiratorul.Te-am pupat:* O zii bunawinking

| tynad a răspuns:

Sa ii faci baie cu sampon special pentru inlaturarea puricilor pe care il gasesti la farmacie. Dupa ce i-ai facut baie poti folosi un pieptene special pentru inlaturarea lor http://www.globalpet.ro/caini/accesorii/pieptene-des~881.html Exista insa si alte cateva forme diferite de tratament care pot fi folosite pentru a rezolva problema puricilor. Tratamentele curente se aplica direct pe piele si actioneaza rapid, sunt foarte eficiente si necesita o aplicare la fiecare 3 saptamani. Marcile de fond ale acestui tip de tratament includ: K9 Advantix, Advantage, Frontline, Stronghold, Petspot.
Plus de asta, ar trebui, daca sta in casa, sa cureti si covoarele din casa cu spray special

Succes!

| ruxi_7770 a răspuns:

Pai in primul rand iai solutie care omoara purici si apoi spalati calelul.