| Alyna1992 a întrebat:

Am un bichon maltez de 5 luni si as dori sa stiu ce tip de mancare uscata este buna pentru varsta lui?

7 răspunsuri:
| ICPreda a răspuns:

Ciao!
Am lucrat intr-un Zoomania si iti pot oferi un raspuns cat se poate de bun si adevarat. Cea mai buna mancare pentru cainii de talie mica este Belcando Puppy Gravy. Cu acest fel de mancare iti poti hrani catelusul pana la varsta de 1 an. Pe punga scrie pana la varsta de 4 luni dar aceasta teorie se aplica cainilor de talie medie. Pedigree este o hrana boagata in conservanti si coloranti care satura cainele pe moment, il umfla iar dupa aceea devine flamand foarte repede. Belcando insa are in compozitia lui seminte de struguri presate la rece care ajuta la distrugerea radicalilor liberi, este un puternic antioxidant. Mai ai si semintele de chia, iar Puppy Gravy are in compozitie pe langa semintele de struguri si chia, ou, orez si pui. Oul contine foarte multe vitamine si proteine, orezul este bogat in carbohidrati iar puiul il ajuta la digestie. Cu toate ca este putin mai scumpa insa hrana Belcando face diferenta! Belcando Puppy Gravy! Ii dai 120gr granule pe zi.

In speranta ca ti-am putut fi de ajutor iti doresc o zi buna si sarbatori fericite.

| Alyna1992 explică (pentru ICPreda):

Sarbatori fericite tuturor! Multumesc pentru ajutor, atat tie cat si celorlalti!

| Ramona000 a răspuns:

Da,dar trebuie sa incepi cu incetul unele mai moi dupa medi dupa tari cele tari sunt foarte bune deoarece intareste dintii cainelui si ca sa nu roada toata casalaughing)) ii trebuie oase nu sunt scumpe sunt vreo 50 bani osul depinde de care de ala care sa tina saptamana o zi sau un an.Mancarea uscata ii va fi greu sa manance deoarece inca nu are colti buni de aia trebuie sa incepi usor usor cu el. bafta funda?

| onasis1961 a răspuns:

Mâncare uscată din carne de vită pentru căţei, eu am luat de carne de pui şi decât miroase şi nu se atnge de ea.Sau conserve din carne de vită în combinaţie cu cea uscată e la fix.

| PiTbuLuL a răspuns:

Pedigriul e bun asa cred eulaughing ca are soramea unu si de ala ii da si din cate vad are blana foarte fina numa noa uh stihappy
Sall Bafta!

| KiDdUtZa a răspuns:

Cel mai bine te duci la pet shop si intrebi, acolo iti va spune sigurhappy

| Alyna1992 explică:

Tin sa mentionez ca bichonul meu acum 9 zile a trecut printr-o operatie pe intestin.Acum 2 saptamani era ca o leguma si nu intelegeam de ce.Am fost de urgenta cu el la vet si d-na doctor mi-a spus ca dupa simptome are pancreatita si am urmat o saptamana intreaga un tratament complet de la perfuzii la antibiotice, antivomitive si altele si vazand ca nu isi revine am cerut sa i se faca analize de sange, radiografii iar dupa acestea mi-s-a spus ca sarputea sa aiba un corp strain pe intestin.A decis sa-l opereze pentru a vedea exact ce se intampla si dupa operatie mi-a spus ca nu a gasit nimic si ca tot ce avea era inflamarea intestinului. Dupa aceasta operatie Pufy(catelul)si-a revenit complet ceea ce mi s-a parut un pic ciudat si cred ca intr-adevar a avut un corp strain dar pentru a-si justifica tratamentul facut pentru o boala pe care nu o avea mi-a spus ca era doar inflamatie! El are si o gastrita nu chiar atat de grava care se poate tine sub control cu mese mai dese si mancare adecvata, de aceea nu stiu ce sa-i mai dau sa manance pentru ca de o saptamana de cand si-a revenit mi-a schimbat vreo 3 feluri de mancare momentan ii dau din gama royal canin si dupa 2 saptamani a zis ca il vom trece pe alta mancare...off nu stiu ce sa mai cred!