| anonim_4396 a întrebat:

Ce mancare i-as putea da unui Bichon Maltez de 3 luni si cand il pot scoate afara

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Te-as sfatui fara conserve!, deoarece contin conservati, e-uri si multa sare! care ii faci terci stomacul si ficatul dar si rinichii din cauza sarei, chiar daca sunt speciale pentru caini
Deci, de preferat mancare speciala pentru caini juniori - boabele ( are toti nutrietii ca puiutul sa se dezvolte corect), si ocazional carne fiarta de pui/vita/curcan fara sare ( fiarta bine si fara pelite sau oase).
Iar acasa, in combinatie cu boabele ), poti sa ii faci si un fel de ciorba cu carne de pui/vita/curcan ( fara piele sau oase - oasele mai tarziu, cu inaintarea in varsta o sa ii faca probleme la stomac), ardei, orez, morcov, telina, pastarnac, verdeata ( marar, patrunjel), fara sare sau alt condiment. Iar la pet-shop gasesti o sumedenie de suplimente, gen batonase cu calciu/vitamine pentru ros.

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

De obicei cainii nu mananca cand sunt afara, ei prefera sa miroase si sa se joace, deci s-ar putea sa te refuze, poate nu te refuza daca ii dai carnita ( a mea afara refuza si carnea)

| UnrealGraphicsGamer0110011 a răspuns:

Salut,in general cainii bichon maltez nu iubesc hrana uscata.eu ii dau catelului meu (bichon maltez)conserve si carnita fiarta de pasare si de vita. am obervat ca daca gaseste in curte la bunici oase ii place sa le roada si am inceput sa ii dau si eu oase sa aiba de ros dar veterinarul mi-a zis ca nu e bine sa ii dau oase de pasare ca nu le poate digera, oasele de pasare se achiaza si pot face rau unui catel de talie mica.al meu are in jur de 9 luni acum.
Funda?

| Prajituraaa a răspuns (pentru UnrealGraphicsGamer0110011):

Mersi mult!

| LaLaura a răspuns (pentru Prajituraaa):

Te-as sfatui fara conserve!, deoarece contin conservati, e-uri si multa sare! care ii faci terci stomacul si ficatul dar si rinichii din cauza sarei, chiar daca sunt speciale pentru caini
Deci, de preferat mancare speciala pentru caini juniori - boabele ( are toti nutrietii ca puiutul sa se dezvolte corect), si ocazional carne fiarta de pui/vita/curcan fara sare ( fiarta bine si fara pelite sau oase).
Iar acasa, in combinatie cu boabele ), poti sa ii faci si un fel de ciorba cu carne de pui/vita/curcan ( fara piele sau oase - oasele mai tarziu, cu inaintarea in varsta o sa ii faca probleme la stomac), ardei, orez, morcov, telina, pastarnac, verdeata ( marar, patrunjel), fara sare sau alt condiment. Iar la pet-shop gasesti o sumedenie de suplimente, gen batonase cu calciu/vitamine pentru ros.

| Prajituraaa a răspuns:

Cum dau funda aici?

| LaLaura a răspuns (pentru Prajituraaa):

"Ce este funda? Cum dau funda?
Funda este echivalentul unui "Multumesc" virtual si marcheaza raspunsul castigator la o intrebare. Pentru a acorda o funda, intra in pagina intrebarii tale, iar in dreapta fiecarui raspuns vei observa o funda portocalie. Trebuie doar sa dai click pe cea din dreptul postarii pe care vrei sa o desemnezi castigatoare. Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 100 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit."
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#16