| heavymetal a întrebat:

Am un caine ciobanesc german de 2 luni si nu stiu cum sa fac sa nu se tot maraie cand e singur. acum il invat comenzile de baza dar latra si se scheauna cand il las singur. plus ca imi rupe usa de plasa de la bucatarie ca sa intre in casa la nopi. ce sa fac?

7 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Asa fac aproape toti cand sunt mici. dupa ce are vreo 6 luni nu o sa mai faca asa.

| Gabitzu246 a răspuns:

Nu ai ce sa ii faci acum, are numa 2 luni, gandeste-te e ca un copil mic cand il lasi singur pe intuneric

| xtreme95 a răspuns:

Lasa-l sa creda ca e singur si zi comanda care o zici cand face cev rau (fui hey nu depinde cum l-ai invatat)
trebuie sa ai putina rabdare si sa il faci sa inteleaga ca nu te poate aduce inapoi prin marait si latrat.

| LittleOwl a răspuns:

E speriat de ceva. oricum gandeste-te ca tu nu vei fi intotdeaua acs ca sa stai dupa el invatal sa stea singur.

iesi cu el in parc si oboseste-l f rau. apoi stai cu el pana adoarme iar dupa aia iesi din camera fara sa-l trezesti i va vedea ca nu i se intampla nimic daca sta singur
funda?

| BluezZzz a răspuns:

Sa nu it-i- fie mila- d-e el inchide-l intr-o camera singur si cand tace scoate-l si invata-l singur fiindca el e prea atasat de tine.

| Fluttershy a răspuns:

Si eu am un ciobanesc german de rasa, are 1 an si jumatate.
E dresata perfect, asa ca incearca ce iti zic eu.
In primul rand este prea mic sa-l lasi singur.
Obisnuieste-l cu familia, ca alftel va fi prea independent si o sa dati in altele.
Incearca sa il inveti comenzile in casa, gen sezi, stai pe loc, culcat si celelalte cand o sa mai creasca (4 luni incolo) ^_^
Eu l-am dresat de la 7 luni, pentru ca e inutil de mai devreme.

| heavymetal explică (pentru Fluttershy):

Si cum ai reusit sa il dresezi? eu nu prea ma pricep in acest domeniu, dar invat repede. si multumesc pentru raspuns :*