| florinvalentin99 a întrebat:

Am un câine Ciobănesc Mioritic, Are un an si nu prea mă place, dar nu stiu de ce îi dau mereu de mâncare, îi fac baie, il mângi etc. Mă duc la el, mă lasa să-l mângâi dar când plec sare să mă muste. Cum pot să-l fac să nu mă mai urască?

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Esti sigur ca sare sa te muste? Nu cumva vrea sa va jucati? Cainii deschid gura si sar la picioare cand vor joaca. Daca ai grija de el nu vad de ce ar vrea sa te muste. Tu cum reactionezi cand face asa? Daca te retragi pentru ca ti-e frica ar putea sa insemne si ca il accepti ca "lider al haite". E posibil ca el sa vrea sa isi impuna autonomia. Depinde de cat de agresiv e cand sare la tine.