| Dragonfly6 a întrebat:

Am un caine de un an jumate' care tot mananca iarba. Aveti idee de ce face asta? Stiu ca e o intrebare ciudata, dar vreau sa stiu daca e de la mancare

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Isi iau necesarul de minerale. Nu e rau, iar daca vor primi minerale sintetizate in comprimate, vor renunta la "pascut".
Mai are un rol:
Daca au mancat ceva neconvenabil, cand manânca iarba, isi irita stomacul si vomita ceea ce nu le prieste.
Acelasi lucru se intampla la câinii care pornesc la lucru (la vânatoare, la paza etc.) si nu le este confortabil un stamac plin; si-l golesc pentru a le fi mai usor la lucru.
In general nu este rau sa manânce iarba, singurul pericol este daca iarba este tratata cu chimic.

2 răspunsuri:
| roxkiss a răspuns:

E normal, ei au nevoie de asta, sa iai seama ce iarba maninca sa nu fie otravitoare ))

| xForSmile a răspuns:

O fi de la mancare. Cainii mananca iarba daca ii doare capul sau le este greata. Incearca sa le schimbi mancarea poate nu prea-i prieste happy