Am un catel Bichon Maltese de un an si o zi. Parintii mei uneori ii dadea prajitura dar nu cu multa ciocolata si nu in cantitate mare, i-am mai dat : Mandarine, Mere, Banane, Chips-uri, Pufuleti. Fiindca nu puteam rezista la acei ochi mici si rotunzi. Vad ca nu are nimic dar imi este frica pentru sanatatea lui. Nu stiu daca este asa catelul meu, din cauza chestiilor ce i-am dat. Daca ma joc eu cu tatal meu din gluma sa ne batem sa vedem daca reactioneaza catelul, reactioneaza foarte violent si musca dar nu pe mine chiar daca eu il lovesc ci pe tatal meu. A mai mancat din greseala cand nu am fost noi acasa niste pastile, mai mult le-a ros. Ce as putea face ca sa vad daca are ceva?

Răspuns Câştigător
| plantezridichi a răspuns:

Am avut si eu caini toata viata, inclusiv un Bichon si inteleg pe deplin cum te simti cand pofticiosii incep sa cerseasca. Nu se intampla nimic daca ii dai din cand in cand ceva din ce mananci tu, inca stiu despre ciocolata ca nu e buna pentru ei deci cred ca ar fi bine sa eviti, la fel si fructele si tot ce este condimentat puternic cum ar fi chipsurile...ca tot ai spus ca i-ai dat. Cainii sunt animale carnivore, deci incearca sa ii mendii dieta cat mai bogata in carne. Pe scurt: incearca sa rezisti sa ii dai dulciuri si si snacks-uri. Referitor la pastile, intai verifica ce fel de pastile sunt pentru ca unele sunt puternice si pentru probleme mai grave. Daca sunt vitamine sau ceva antinevralgic usor nu se intampla nimic, dar e bine sa il urmaresti. S-ar putea sa le vomite sau sa il adoarma. Cel mai bine ai un veterinar de incredere la care sa suni in astfel de situatii si sa ii dai numele medicamentului si el iti va spune daca e de ingrijorat.

Ok, inteleg, multumesc pentru raspuns dar vreau sa iti mai zic ceva. Acele medicamente le-a mancat deja acum vreo 5 luni si 2 luni, si inca nu vad sa pateasca ceva, rar mai vomita mancarea dar dupa aia i-am dat orez si isi revenea. De o luna nu mi-a mai facut asa ceva, i-am dat si vaccin si tot. Daca ar fi mancat ceva medicamente in cat timp patea ceva daca era

| MadalinG99 a răspuns (pentru Unknown192743):

Sunt asistent veterinar si iti spun cu toata increderea NU-i mai da mancare gatita, nu-i da ciocolata e toxica pentru el! Da-i numai granule eventual ceva recompense, daca vrei sa ai un caine sanatos atunci ai grija cum trebuie de el, verifica sa aiba vaccinurile la timp asemena si deparazitarile. Ai grija cu pastilele ca poate face un soc anafilactic si se duce in cateva zile. Un caine necesita ingrijire speciala, trebuie sa-l educi ca pe un copil si el este un membru al familiei. Multa sanatate!