| sergiu48 a întrebat:

Am un ciobanesc belgian si e cam slab! Ce ar trebui sa ii dau ca sa se ingrase mai repede?

Răspuns Câştigător
| mihnealuca a răspuns:

Buna! Pai daca ai vrea sase ingrase putin, incearca sa ii dai 3 mese pe zi, si intre mese o gustare..de exemplu:cascaval.Si in cazul in care alearga mult, ar trebui sa nu il lasi sa alerge asa de mult. Sper ca te-am putut ajuta! Bafta!

8 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Daca nu e deparazitat intern,fai deparazitarea. Ca hrana dai doar hrana superpremium: acana,pro plan,royal canin etc.,daca nu-ti permiti dai macar hrana premium: BOSCH,brit, dog chow, etc., nu pedigree, darling sau hrana de aia de dai 30lei pe sac de 18kg...

Daca are deja peste 1 an poti sa-i dai orez cu legume si carne(cal,vita,pui,dar nu exces,peste, curcan), organe(vita sau pui), gaturi, supa de legume cu carne/organe/gaturi pui. O data pe saptamana un femur de vita si un ou crud/2 ori saptamana. poti incerca sa-i dai si o perioada niste vitamine, k-9 complete growth/cafortan/petphos etc.

mihnealuca, nu e om sa aiba 3 mese si gustarerolling on the floor

Ca mese, da intr-adevar trebuie sa-i faci un program la ore fixe sau cat de cat aproape de ora la care ii dai de obicei. Daca are peste 1 an trebuie sa aiba decat 2 mese pe zi, pana intr-un an cam 3 mese pe zi. Nu-i amesteca la o masa mancarea gatita cu boabele,poti sa-i dai o masa doar boabe, o masa mancare gatita. Ii pui castronul in fata, nu mananca intr-o jumatate de ora ii iei bolul si i-l dai la urmatoarea masa.
Ar fi bine sa mergi la un vet sa vezi ce zice daca e sau nu gras, fiindca el poate sa arate bine, dar tie sa ti se para slab si pe parcurs se poate ingrasa si apoi ii va solicita articulatiile si nu e bine.
Sa-ti traiasca!

| sergiu48 explică (pentru RedNose):

E foarte slab crying cand era mic era mai fain are 6 luni acum. si c um isi schimba culoarea la par se face negru si pe spate si cum ii cade parul arata si urat si nu are nici urechile ridicate zici cai corcitura corciturilor de aia sunt ingrijoratcrying

| RedNose a răspuns (pentru sergiu48):

Daca nu are pedigree nici macar parintii trebuia sa te astepti de posibilitatea sa arate altfel de cand l-ai cumparat. un caine caruia nu i se cunosc bunicii,strabunicii,etc atunci nu stii din ce se trage. parintii,puiul au avut noroc sa arate a malinois, dar nu stii ce are in spate, un cainele poate sa ia caracteristiti si de la strabunici si ce mai are in spate. o data cumparat cainele cine stie de unde sau de la cine, in afara de canise, nu ai garantia ca e de rasa si la maturitate poti sa te astepti la orice de la el incepand cu fizicul terminand cu temperamentul cainelui.

| sergiu48 explică (pentru RedNose):

Sunt puri... stiu ce e da la un caine de politie sau ceva de genu amandoi parinti

| RedNose a răspuns (pentru sergiu48):

In fine...tu stii, eu ti-am zis ce trebuie sa faci.

| Rakanishuu a răspuns:

Pai... orez fiert, paine ( daca vrea ), Pedigree, mancare de caini obisnuita, carne si oase. big grin Si indoapa-l putin. laughing)

| GreenBubble a răspuns:

Consulta un veterinar.

| d3men7zel a răspuns:

Hrana pentru caini adulti