| ElyElyna a întrebat:

Am un hamster pitic mascul, de vreun an si jumatate, am avut cateva probleme cu el, dar si-a revenit, problema este ca nu de foarte mult timp face lucruri ciudate, roade gratiile de la cusca sa iasa, ba chiar intr-o noapte a si scapat din cusca, fiind una dintre gratii rupte, o fi din cauza ca este singur? Va rog vreau raspunsuri NU de genul : "Du-te cu el la veterinar"
, dau Fundita.

Răspuns Câştigător
| madalicious a răspuns:

Hamsterul tau este in calduri. Ia-i o gagica. laughing Glumesc. tongue

Am si eu un hamster, dar este femela si face aceleasi lucruri, si cum poti sa scapi de acest obicei al hamsterului iti zic acum : dai crengute de pomi fructiferi ca sa roada, sa-si stimuleze dintii si sa nu mai simta nevoia de a roade gratiile, sau sa fuga. Sigur trebuie sa iei in considerare si faptul ca la un an si jumatate este putin matur, deci, i-ar trebui o partenera sa se joace cu ea.

3 răspunsuri:
| Micheille a răspuns:

Pai. iai o partenera femela. cam tot de aceeasi varsa.apropiata...stai mai mult cu el si. ia din orce copacel multe crengute.sapalale iar dupa aia daile sa le roada. dupa aceea.intretinei cusca adica pune-i o roata dinaia sa se invarteasca si iai o lesa exista lese pentru hamsteri scoate-l intr-un parca du-l sa vada si el lumea apoi cand ajungi acasa.primu lucru pe care al faci te ocupi de el adica al lasi prin casa dar atentie sa nu se bage prin ceva gaurele poate ramane intepenit apoi dupa ce l-ai lasat prin casa baga-l in cusca dai multe cregunte sa roada dupa aceea mai fa-l sa se oboseasca si apoi seara nu va mai scapa fiind ca doarme si ai sa vezi ca daca ai cumperi o parteneras a se joace de varsta apropiata o sa asi retraga toate obiiceiruile acelea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu un hamster dar nu facea lucruri de genu asta ...stai mai mult cu el si mai lasa-l uneori liber sa se mai plimbe prn casa dar
supravegheat nici ciar in toata casa asa oleakca s-a plictisit saracu

| ElyElyna explică:

Referitor la raspunsul anonim, hamsterul meu alearga foarte mult prin casa, il scot tot timpul pe hol si am incercat sa-i aduc o "partenera" dar s-au muscat cum ii apropii?