| Amaliamalia a întrebat:

Am un hamster pitic caruia au inceput sa ii creasca dintii si tot roade gratiile de la cusca. Nu stiu ce sa ii dau ca sa rontaie si sa fie si variat. I-am pus o jumatate de nuca cu coaja cu tot, ca sa roada coaja, insa degeaba. In alimentatia lui folosesc alimente ca: nucile, alunele, merele, susanul, painea uscata, i-am dat morcovi dar nu-i mananca... Nu stiti ce as mai putea sa-i dau ca sa nu manance aceleasi lucruri, ca sa aiba o alimentatie mai variata si sa ii placa ce mananca? Amintesc ca este un hamster pitic, nu-i atat de dezvoltat ca si un hamster mai mare. I-am cumparat de la pet shop tot felul de mancare cu vitamine, un tip s-a stricat, celalalt tip era pentru hamsteri mari, si nu a putut manca doar bucatile mai mici si si de alea s-a saturat sad.

5 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

Pai pentru tocirea dintilor se dau morcovi, cum sa nu-i placa? Sau incearca gulie. E bine ce i-ai dat pana acum: mere, alune, nuci dar nu stiu daca paine e ok. In principiu fructe si legume, altceva nu prea poti sa ii dai pentru tocirea dintilor. Si eu am avut hamsteri muuulti (20) si a fost ok asa cu fructe si legume, seminte, oleaginoase.

| Șttefania a răspuns:

Si al meu face la fel.Sa nu te ingrijorezi asa de tare el vrea doar sa iasa afara.Sa ii dai ridichie si sa ii dai bucatele mari. Cel putin al meu le iubeste.Nu este motiv de ingrijorare ca roade gratiile si al meu face la fel cum am mai zis
Vrea doar sa iasa afara

| Zenithf a răspuns:

Incearca crengi de mar, par, prun sau alti pomi fructiferi. Eu am avut iepuri si tot timpul rodeau scoarta de pe aceste crengi.

| KidotaDixxy a răspuns:

Sfatu meu.happy
Du-l la veterinar I don't want to see
astfel poate aici cineva iti da un sfat care`i poate face rauu happy
Si nu cred ca vrei asta tongue
Fundaa puppy dog eyes?

| bianca_9533 a răspuns:

Incearca sa ii dai ns. paine